Францускиња која је стопирала Србију на путу ка ЕУ „рафалом“ коси европске савезнике

„Политички масакр“ који је изазвала Макронова сарадница Натали Лоазо на бизарном брифингу пред 12 франкофоних новинара у Бриселу, неће много угрозити формирање центристичке коалиције у Европском парламенту, сматра доцент Правног факултета у Београду Милош Јовановић, који је дипломирао, магистрирао и докторирао у Француској.
Sputnik

Натали Лоазо требало је да предводи центристичку групу у Европском парламенту и уједини либералне снаге под Макроновим вођством у Бриселу, али је на брифингу, на ком се незванично обраћала, „испрозивала“ сваког савезника који јој је потребан како би постала лидер посланичке групе.

Брифинг од 45 минута не би био ни откривен да белгијски лист „Соар“ није одлучио да објави детаље његовог садржаја — што је наљутило такозване „макронисте“, а последице су довеле до тога да се Лоазоова искључила из трке за шефа посланичке групе.

Према Јовановићевим речима, Натали Лоазо је политички минорна личност и у Француској, а камоли у Европској унији, и она се дуго није ни бавила политиком, већ је била дипломата, и тек је са појавом Макрона ушла у политику и била министарка за европске послове две године.

И у кампањи за европске изборе, где је водила листу владајуће француске партије „У покрету“ била је толико бледа да је партија деснице „Национално окупљање“ освојила прво место, што показује да је реч о личности која није претерано харизматична, оцењује Јовановић.

И тај „оф“ са новинарима који је испливао на површину више је штете нанео њој него што може да угрози позицију Француске и Макрона, мада ни она није претерано сјајна. Макрон је доста усамљен у тим својим идејама обнове ЕУ, али не може та цела ситуација са њом да поремети било шта, сматра Јовановић.

„Највише је наудила себи и неће бити председница те посланичке групе центриста у Европском парламенту, што је била њена амбиција и што би се сигурно десило да није имала тај испад. Сад се прича о неком Румуну који ће вероватно преузети председавање посланичком групом која је трећа по величини, а њена политичка каријера ће, ја мислим сигурно, али полако, ићи низбрдо“, каже наш саговорник.

Лоазоова ће „одслужити“ свој петогодишњи мандат у Европском парламенту и питање је да ли ће после ишта радити у политици или ће се вратити у дипломатију, одакле је и дошла, додаје Јовановић, који је и председник Демократске странке Србије.

Иако долази из дипломатије, брифинг окарактерисан као „политички масакр“ није први недипломатски гаф Натали Лоазо. Подсећамо, приликом посете Београду је саопштила да нема ништа од проширења ЕУ.

Међутим, према Јовановићевом мишљењу, то није било претерано другачије од онога што је и сам Емануел Макрон у то време говорио и што сви знају – да проширење ЕУ није на дневном реду. Њена изјава у Београду тада је била кудикамо нормалнија и пристојнија, а уз то и тачна и у сагласности са европском политиком, и није била удаљена од онога што је и сам председник Макрон говорио наглас.

„Ово чуди зато што је било врло оштро према колегама и знам, има пуно тога у књигама из француског политичког живота, да се људи у политици углавном не воле и углавном мисле једни о другима све најгоре, па чак и кад су у истој странци. И ја, који се бавим политиком и у Србији, могу да вам посведочим да ни овде није пуно другачије. Е сад, зашто је наглас рекла оно што мисли интимно и зашто је то рекла пред новинарима, мислим да је то нека доза наивности и можда је то био тренутак неког претераног отварања. У сваком случају, направила је неку врсту глупости и платила је и тек ће плаћати“, каже саговорник Спутњика.

Јовановић сматра да је испад Натали Лоазо нешто што није политички догађај, већ да је више на трагу ријалитија него неке озбиљне политике.

Подсећамо, несуђена председница центристичке групе у Европском парламенту је актуелног лидера странке АЛДЕ Гаја Верхофштата описала као „старца фрустрираног последњих 15 година“, док је за холандску либералку Софи Инт Велд рекла да је „изгубила сваку битку коју је икад водила“.

Немачку канцеларку Ангелу Меркел је описала као „проблем Европе“, а њеног кандидата за председника Европске комисије Манфреда Вебера као „ектоплазму која никада није била успешна“. И француски политичари, чак и из Макронове партије „У покрету“, добили су „по леђима“, будући да је посланика Жана Артуија назвала „огорченим човеком“.

Пажњу британских медија привукла је тиме што је објавила да је своју мачку назвала „брегзит“, будући да је увек мјаукала да је пусти напоље, а када би јој се врата отворила, она не би изашла.

Коментар