Косачов: Истрага о МХ17 усмерена само на кривицу Русије и устаника

Међународна група за истрагу о паду малезијског „боинга“ на линији МХ17 2014. године изнад Донбаса, све ове године је обрађивала једну једину верзију — о кривици Русије и устаника, сматра шеф Комитета Савета Федерације за међународне послове Константин Косачов.
Sputnik

„Без обзира на звучан назив, група је све ове године марљиво обрађивала једну једину верзију — о кривици Русије и устаника, ослањајући се притом на спорне податке омраженог и псеудонезависног извора ’Белингкет‘, који је формиран само два дана пре пада ’боинга‘“, написао је Косачов на свом профилу на Фејсбуку.

Косачов сматра да нема смисла улазити у расправе и дискусије о сумњивим аргументима истражне групе, или негирати нешто што је рађено изван видног поља Русије и без адекватне сарадње са руском страном.

Међународна истражна група је 19. јуна објавила имена четворице осумњичених за пад „боинга“, а то су Руси Игор Гиркин, Сергеј Дубински и Олег Пулатов, као и Украјинац Леонид Харченко.

Истрага сматра да су они умешани у допремање ракетног комплекса „Бук“ на позицију у Донбасу и у напад на малезијски „боинг“. Представник Заједничке истражне групе је рекао да ће они бити оптужени за убиство, а за њима ће бити расписана међународна потерница. Заједничка истражна група је саопштила да ће суђење о паду МХ17 почети 9. марта 2020. године у Холандији.

Заједничка истражна група, која, под руководством Главног тужилаштва Холандије и без учешћа Русије, води истрагу о околностима пада, раније је саопштила да је „боинг“ оборен из ракетног система „Бук“, који припада 53. ракетној бригади Оружаних снага Русије из Курска.

Заменик главног тужиоца Русије Николај Виниченко је изјавио да је руска страна предала Холандији не само податке са руских радара, него и документацију која сведочи о томе да је ракета „бук“, која је оборила „боинг“, припадала Украјини, али да су истражитељи ту информацију игнорисали.

Председник Русије Владимир Путин рекао је раније да Русији није дозвољено учешће у истрази о авионској несрећи на истоку Украјине, а да ће Москва моћи да призна резултате истраге само ако буде учествовала у њој у пуној мери.

Све ракете, чије је моторе приказала холандска комисија за истрагу о паду МХ17, уништене су после 2011. године, саопштило је Министарство одбране Русије.

Малезијски „боинг“ који је летео из Амстердама у Куала Лумпур линијом МХ17 пао је 17. јула 2014. године у близини Доњецка. Погинуло је свих 298 путника и чланова посаде. Кијев је за обарање авиона оптужио устанике у Донбасу, који су саопштили да не располажу средствима која би им омогућила да оборе летелицу на таквој висини.

Коментар