Митрополија црногорско-приморска: Залудна је нада предсједника Ђукановића

Митрополија црногорско-приморска (МЦП) није против доношења Закона о слободи вјероисповијести, али јесте против и биће против једностраних активности црногорских власти по овом питању, саопштено је из МЦП.
Sputnik

Предсједник државе Мило Ђукановић, како су казали, зна да је закон, овакав какав је сад, усмјерен против православне цркве. То је јавна тајна и ни он то не крије, поручили су из Митрополије, реагујући на интервју који је Ђукановић дао телевизији Н1.

Ону су поручили да је у праву предсједник Ђукановић да се питање слободе вјероисповијести тиче државне стабилности, демократског устројства и свеукупног црногорског идентитета.

„Зато је било важно да су он и Влада Црне Горе првенствено учинили напор да спроведу најшире могуће консултације са свим релевантним субјектима (сви ће се ваљда сагласити да је православна црква ту најважнија, јер се закон у највећој мјери на њу односи) и да у таквом процесу дође до консензуса прихватљивог за све, а који је у складу са Уставом Црне Горе, али и са свим међународним документима која уређују питање слободе вјероисповијести. Митрополија по ко зна који пут понавља да није против доношења новог закона, али јесте и биће против једностраних активности црногорских власти по овом питању.“

Митрополија црногорско-приморска: Залудна је нада предсједника Ђукановића

Ђукановић, ипак, како додају, не зна да црква у Црној Гори коју погрешно назива „ЦПЦ“ никад није била аутокефална, нити је укинута указом регента Александра Карађорђевића.

„Та манипулација се толико одомаћила да се користи као поштапалица, а ради се о бруталној неистини. Регент Александар је само као тадашњи суверен Краљевства СХС прихватио одлуку свих архијереја (укључујући на првом мјесту оне архијереје из Црне Горе одлуком Светог синода у Краљевини Црној Гори) који су својом вољом, без гласа против, обновили Пећку патријаршију — под именом Српска патријаршија, што је са одушевљењем прихваћено и од свештенства и од вјерног народа у Црној Гори и црквени живот је настављен у пуном континуитету. Чак је и Влада у егзилу у ’Гласу Црногорца‘ поздравила обнову Патријаршије, само замјеривши што је њено сједиште у Београду, а не у Пећкој патријаршији, гдје је краљ Никола 1913. године поставио за првог пећког митрополита, послије укидања Патријаршије (1766), Гаврила Дожића“, саопштили су из Митрополије.

Из Митрополије су додали и да је „залудна нада предсједника да ће Цариградска патријаршија признати аутокефалност цркве у Црној Гори“.

„Коме да је призна? Човјеку који је рашчињен од Синода исте те Патријаршије? То, прије и изнад свега, не би смјела да буде брига предсједника секуларне државе, који је уз то јавно декларисани некрштени атеиста. Ако су за њега питања вјере ’трице и кучине‘, било би пристојно да се макар не петља у њих. Има право да изнесе своје мишљење, колико год било погрешно и неутемељено, али нема право да користи институционалне државне механизме да се обрачунава с црквом и да је уподобљава себи и својој идеологији или прави нове ’цркве‘“, поручили су из Митрополије.

Коментар