Епидемија која може да поремети глобалну економију: Прва на удару Кина

Кина, један од највећих потрошача свињетине и једна од земаља са највећом производњом свињског меса, суочава се са „највећом епидемијом свињске куге у историји планете“. Та епидемија прети да има глобалне економске последице и да утиче на цену хране.
Sputnik

То је афричка свињска куга, против које не постоји одговарајућа вакцина, иако су у току клиничка испитивања да би се она развила.

Болест изазива грозницу код свиња и унутрашње крварење које доводи до смрти тих животиња, тако да је једина опција да се убије контаминирана свиња. Највећа опасност је то што је стопа смртности веома висока и може досећи 100 одсто.

Сама болест за сада није штетна за људе. Међутим, та болест може изазвати велике поремећаје у глобалној економији.

Осим тога, вирус може да опстане неколико недеља у спољним условима, од одеће до возила, омогућавајући му да лако путује на великим удаљеностима.

Ово објашњава зашто су случајеви заразе већ пријављени у Пољској, Јужној Африци, Сјеверној Кореји, Монголији, Камбоџи и Вијетнаму, иако је производња свињетине у тим земљама много мање значајна него у Кини. Међутим, процењује се да ће грозница наредних недеља доћи до Тајланда, Бурме, Филипина и Лаоса.

Министарство пољопривреде Сједињених Америчких Држава појачало је своје напоре у надгледању и инспекцији како би спречило да болест стигне до те земље.

Епидемија која може да поремети глобалну економију: Прва на удару Кина

Прва епидемија избила је на кинеској фарми у августу 2018. године.

Годишње се у свету произведе 114 милиона метричких тона свињетине, а Кина чини скоро половину тржишта. Званичне процене показују да је само мали део кинеских свиња заклано због избијања болести, али незваничне процене указују на потенцијално већи проблем.

„Ово је највећа епидемија која погађа животиње коју смо икада имали на планети, а ми немамо начина да спречимо ширење“, рекао је Дирк Фајфер, ветеринарски епидемиолог са Универзитета Сити из Хонгконга и специјалиста за афричку свињску кугу.

Регионални менаџер Организације за храну и пољопривреду Уједињених нација др. Вантане Калправидх каже да број случајева свињске куге који су пријавиле владе региона не одговара стварности и да је потцењен.

Вантане је приметио да је недостатак надокнаде за узгајиваче свиња у југоисточној Азији један од проблема који објашњава зашто многи не желе да пријаве случајеве.

Импликације избијања болести већ се осећају изван Азије. Светске цене свињског меса порасле су за скоро 40 одсто, а дугорочно ће вероватно довести до повећања увоза свињског меса из Европе и Америке како би се задовољила потражња, што ће такође подићи светске цене меса.

Коментар