„Ми смо забринути због догађаја. Још једне у низу персоналне санкције које је јуче објавила администрација САД против високог руководства Ирана брину и шаљу сигнал да се ситуација развила по лошем сценарију“, нагласио је шеф руске дипломатије.
По његовим речима, ова ситуација „подсећа на догађаје из 2003. године, када се у СБ УН појавио Колин Пауел са познатом епруветом, када су САД уводиле једне за другим санкције против Садам Хусеина, против Ирака у целини“.
„Сви се сећамо чиме се то завршило. У мају су САД објавиле о победи демократије у Ираку. Извуците закључак како се та демократија показала последњих 16 година“, закључио је Лавров.
Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев рекао је новинарима, након тространог састанка Русија-Израел-САД у Јерусалиму, да су информације у корист верзије о нападу на танкере у Оманском заливу непрофесионалне и неквалитетне.
„То што нам приказују је потпуно неквалитетна информација. Потребно је направити објективну истрагу, не именовати неког кривца, већ заиста схватити шта се тамо десило“, рекао је Патрушев.
Он је нагласио да „документа која су представљена, не омогућавају да се донесу неке одлуке“.
Он је истакао да би у случају торпедног напада или рада подводних диверзаната њихове последице биле другачије.
Са друге стране, саветник за националну безбедност америчког председника Џон Болтон оценио је данас у Јерусалиму да ће притисак Вашингтона на Иран довести до тога да он прихвати преговоре.
„Или ће схватити поенту, или ћемо једноставно појачати кампању максималног притиска“, рекао је Болтон новинарима након сусрета са руским и израелским колегама у Јерусалиму, пренео је Ројтерс.
„Мислим да ће то бити комбинација санкција и других притисака који ће довести Иран до (преговарачког) стола“, додао је Болтон.
Болтон је рекао да све опције остају на столу ако Иран пређе границу у свом програму обогаћивања уранијума.
Он је рекао да је амерички председник Доналд Трамп отворен за праве преговоре и да све што Иран треба да уради, јесте да прође кроз отворена врата.