Била је „невидљива“, а сад је на челу Савета Европе: Ко је Марија Пејчиновић Бурић

Актуелна потпредседница хрватске Владе и шефица дипломатије, Марија Пејчиновић Бурић, изабрана за генералну секретарку Савета Европе и нову дужност ће преузети у октобру.
Sputnik

Хрватски медији оцењују да је реч о великом успеху хрватске дпломатије који ће дорпинети јачању угледа те земље у иностранству.

Сматра се да ће њен одлазак ставити на муке премијера Андреја Пленковића, који је присиљен да нађе новог министра или министарку који треба да замени Бурићеву.

Бурићева је преузела дужност хрватске министарке спољних и европских послова пре две године, након што је оставку поднео њен претходник Давор Иво Штир.

Хрватска европосланица открила како је рецитовала песме о усташама

Како пише хрватски „Т-портал“, Бурићева се, као шефица дипломатије, није посебно истицала и била је један од невидљивијих министара Владе Андреја Пленковића.

Том утиску допринела је и њена навика да у Банске дворе на седнице Владе редовно улази на стражња врата и да тако избегава сусрете с новинарима.

Пејчинович Бурић је рођена 1963. године у Мостару. Дипломирала је 1985. године на Економском факултету у Загребу, на смеру спољне трговине, а касније је постала и магистар европских наука. Каријеру је започела у „Кончар инжењерингу“ 1988. године, као стручна сарадница за спољну трговину. Од 1995. до 1997. године била је директорка Европског дома у Загребу, потом је радила у Пливи као директорка Уреда за корпоративне комуникације. Говори четири страна језика (француски, енглески, шпански и немачки).

Четири године провела је на месту помоћнице министра европских интеграција, а 2005. године постала је и државна секретарка у Министарству спољних послова и европских интеграција, док је дужност министарке обављала Колинда Грабар-Китаровић.

У Хрватској Бурићеву сматрају стручњаком за европска питања, кажу да је педантна и да разуме дипломатске технике, поготово у ово време када се дипломатија брзо мења. Била је веома ангажована у процесу приступних преговора Хрватске у вези са чланством у Европској унији.

Коментар