Сарајевска ОСА уједа српску истину

Афере и злоупотребе, које су у вези са Обавештајно-сигурносном агенцијом БиХ (ОСА), попут последњих, са прислушкивањем и праћењем медија у БиХ и региону, наставиће се све док не буде успостављена ефикасна друштвена контрола над обавештајном службом.
Sputnik

Председавајући Председништва БиХ Милорад Додик обелоданио је документ од 10. априла ове године, у којем се агентима ОСА налаже праћење и усмеравање медија у БиХ и у региону, и то медија које хоће да ставе у функцију сатанизације политичких противника код Бошњака, Хрвата и у Републици Српској.
„Могуће је да OСА прислушкује медије, јер над њом већ годинама нема друштвеног надзора“, каже за Спутњик декан бањалучког Факултета безбедности Предраг Ћеранић.

Отуђени центар моћи 

Према Додиковим речима, ОСА представља отуђени центар моћи, који је под директним утицајем бошњачке политичке структуре предвођене лидером СДА Бакиром Изетбеговићем.
Законом је све јасно прописано, објашњава наш саговорник — парламентарну комисију за контролу ОСА чини 12 чланова, а председник долази из опозиције. 
Међутим, све то постоји само на папиру.

„Када погледате практична искуства, видите да резултати контроле потпуно изостају. Откако је формирана ОСА, неколико врло тешких афера било је у вези са њима. Имали смо прилике да у медијима читамо појединости телефонских разговора високих званичника БиХ, нарочито у РС, да их слушамо на појединим порталима, али за то нико није одговарао“, каже Ћеранић.

Деценија афера 

„ОСА је веома често организатор афере, али, и ако није, она је одговорна и треба да испита како је до незаконитог прислушкивања дошло“, додаје он и закључује да све то у БиХ — изостаје.

Сарајевска ОСА уједа српску истину

Ћеранић подсећа да је још пре десетак година Додик упозоравао на незаконите радње оперативаца ОСА, али од тада није било никаквог помака. Тако ће бити и овог пута, тврди наш саговорник:

„Овог пута, Додик је председавајући Председништва БиХ и изнео је врло тешку оптужбу и био је врло конкретан када је реч о раду ОСА. Да је среће, тужилаштво би одмах реаговало, законодавна власт би заказала хитну ванредну седницу и тако даље… Али, свега тога нема и тако ће бити све док се не успостави адекватна друштвена контрола над радом ОСА“, сматра Ћеранић.

Потрага за „случајним доказима“

„Агенте ОСА приликом прислушкивања разговора не занима сам разговор, већ се труде да дођу до такозваних ’случајних доказа‘, до оних чињеница које би могле да буду употребљене за личну дискредитацију појединих личности, што се онда објављује путем медија које су под контролом ОСА“, објашњава Ћеранић.
Додик је открио да је у документу наведено да су, од медија из Србије, „под обрадом“ „Курир“, „Вечерње новости“ и „Информер“, док су од медија у региону „под лупом“ „Дневни аваз“, РТРС, „Дневни лист“, „Поскок.инфо“, „Дневно.ба“, „Национал“ и „Вечерњи лист“. 
Како су навели медији у БиХ у коментарима ове вести, „под обрадом“ се, поред прислушкивања, подразумева и физичко праћење, као и инфилтрирање и покушај корумпирања новинара како би писали чланке који су по вољи владајуће структуре.

Коментар