Док Kина и Америка „ратују“, Индија убира плодове

Индија размишља о томе да понуди финансијске подстицаје, како би привукла компаније, које би се могле пребацити из Кине, услед актуелног трговинског сукоба са Сједињеним Америчким Државама.
Sputnik

Неименовани извор рекао је агенцији „Блумберг“ да су финансијски подстицаји, као што су преференцијалне пореске стопе и пореске олакшице, међу мерама које се разматрају. Према једном документу индијског Министарства трговине у који су медији имали увид, индустријске гране којима би били понуђени подстицаји укључују електронику, апарате за широку потрошњу, електрична возила, обућу и играчке.

Ови покушаји део су обимнијег плана Министарства да смањи зависност од увоза, уз истовремено јачање извоза. Очекује се да ће тај потез поспешити раст индијске производне базе и олакшати иницијативу премијера Нарендре Модија — „Направите у Индији“.

Кинеске компаније интересантне за индијско тржиште

Кина је, иначе, највећи трговински партнер Индије, а нови план би могао да помогне Њу Делхију да умањи огроман трговински дефицит са другом највећом економијом на свету.

Док Kина и Америка „ратују“, Индија убира плодове

Извештај Одсека који надзире политику директних страних улагања у Индији, показао је да би до улагања кинеских компанија могло доћи у различитим секторима индијског тржишта. То се односи, како на производњу паметних телефона и компоненти, тако и на производњу апарата за широку потрошњу, производњу електричних возила и делова, као и производњу предмета за свакодневну употребу, од којих је 95 посто већ увезено из Кине.

Индијска Влада је идентификовала и више од 150 предмета, са којима би извозници могли повећати пословање са Кином. То укључује припремљени или конзервирани кромпир, синтетичка резана влакна од полиестера и мајице, хидрауличне моторе и компресоре за моторе.

Иначе, идеја о привлачењу страних компанија пружањем финансијских подстицаја успешно је спроведена у земљама као што су Вијетнам и Малезија.

Коментар