Сусрет председника Русије и САД, како се очекује, трајаће око један сат, али ће, кажу у Москви, „дужина зависити искључиво од лидера“. Помоћник руског председника Јуриј Ушаков је оценио да би Русија и САД могле да успоставе делотворан заједнички рад на принципима једнакости и узајамног поштовања. Он је навео да се руска страна доследно залаже за изградњу руско-америчких односа на послован и конструктиван начин и подсетио је да је и Трамп више пута изражавао жељу за успостављање нормалног дијалога са Русијом.
С друге стране, амерички председник је раније изјавио да очекује да ће састанак са Путином бити продуктиван.
Руски политиколози истичу да су Русија и САД објективно заинтересоване за обнављање сарадње по широком спектру питања.
„И Русија и Сједињене Државе имају читав низ питања који би могли бити предмет дијалога и могућег усвајања одређених одлука. То се, пре свега, тиче питања контроле оружја, укључујући нуклеарно. Такође, ту су и разни регионални проблеми: ситуација у вези са Ираном, Сиријом, укупна ситуација на Блиском истоку, можда ситуација у вези са Украјином. Друга ствар је да ли се може доћи до неке врсте компромиса. Мора се имати на уму да Трамп има прилично ограничен простор за доношење одређених одлука, а ограничавају га и Конгрес и његова предстојећа председничка кампања“, оцењује руски политиколог Антон Хашченко.
Он, међутим, истиче да многи у САД не желе успех предстојећег састанка председника двеју земаља.
„Не треба заборавити да многи људи с друге стране океана не желе да овај састанак донесе неке позитивне резултате. С обзиром да тамо има оних који не желе нормализацију односа с Русијом и да они схватају да ће сваки Трампов успех ићи њему у корист на унутрашњој политичкој сцени, они ће, грубо говорећи, гледати како да му загорчају живот“, сматра експерт.
Састанак Путина и Трампа ће бити одржан у једној од сала које се налазе у преговарачкој зони за лидере, а коју је изабрала америчка страна, и њему ће присуствовати делегације обе земље, по четири-пет представника са обе стране.
Путин и Трамп намеравају да разговарају о општем стању билатералних односа и бројним светским сукобима, посебно о ситуацији у Сирији, Авганистану, Украјини, Венецуели, Корејском полуострву, као и о преговорима о Заједничком свеобухватном акционом плану о иранском нуклеарном програму и повлачењу САД из њега.
Самит у Осаки могао би бити трећи лични састанак лидера Русије и САД. Последњи пут они су на кратко и „с ногу“ разговарали на самиту Г-20 у Буенос Ајресу у децембру прошле године, након што је Трамп отказао састанак у пуном формату због инцидента у Керчком мореузу.
С киме ће се све састати Путин
Како је планирано, Путин ће имати десетак састанака са светским лидерима у оквиру Г20. Очекује се да ће он учествовати на састанцима са лидерима Бразила, Индије, Кине и Јужне Африке у оквиру формата БРИКС и РИК, а такође и са европским лидерима.
Путин би требало да се састане са председником Француске Емануелом Макроном са којим ће разговарати о питању Украјине и имплементацији минског процеса, узимајући у обзир акције новог руководства ове земље, а такође ће размотрити и ситуацију у вези са Ираном и Сиријом.
Осим тога, Путин би у Осаки требало да се састане и са премијерком Велике Британије Терезом Меј, која ће ускоро напустити то место, као и са немачком канцеларком Ангелом Меркел. Очекује се да ће Путин и Меркелова разговарати о актуелним питањима глобалне и регионалне агенде, укључујући и шансе за решавање унутрашњег украјинског сукоба. Друге теме разговора биће ситуација у вези са Ираном и међународна помоћ мировном процесу у Сирији.
Путин је такође планирао и сусрет са турским лидером Реџепом Тајипом Ердоганом. Помоћник руског председника није искључио могућност да ће лидери разговарати о испорукама руских ПВО система С-400 Турској.
Према Ушаковљевим речима, руски систем биће испоручен у јулу, па ако „лидери сматрају да је потребно покренути то питање, они ће о томе и разговарати“, мада је ту, како је додао, ситуација јасна.
Поред тих догађаја, Путинов распоред укључује и састанак с египатским лидером Абделом Фатахом ел Сисијем, током којег ће бити речи о обнављању авионских летова између двеју земаља, а такође ће разговарати и са престолонаследником Саудијске Арабије Мохамедом бин Салманом о енергетским питањима.
Путин ће се касније састати и са јапанским премијером Абеом Шинзом, а ти преговори ће се одржати након завршетка самита Г20 и биће део званичне посете руског лидера Јапану. Очекује се да ће бити потписан низ комерцијалних докумената, а руско-јапанском сусрету у Осаки присуствоваће и шефови руских енергетских компанија „Росњефт“ Игор Сечин и „Гаспром“ Алексеј Милер.