Приштина пуца по шавовима: Ко излази „на мегдан“ Вучићу

Преговарачки тим Приштине у дијалогу са Београдом пао је на уставном суду Косова, а епилог је да Хашим Тачи више нема главну улогу у преговорима, већ влада Косова.
Sputnik

С обзиром да се Тачи није много због свега потресао и да је чак позвао на јединство и поштовање одлуке суда питање је шта се крије иза ове правно-политичке вратоломије? Чему је требало да послужи тим који од свог формирања није ничему ни служио?

Политиколог са Косова и Метохије Неџмедин Спахију подсећа да је он од почетка говорио да од тог преговарачког тима нема ништа.

Приштина пуца по шавовима: Ко излази „на мегдан“ Вучићу

„То је била само политичка игра како би увукло што више актера у овој фази преговора између Приштине и Београда. Односно, играње са делом опозиције у Приштини и ништа друго“, наводи Спахију.

Тачи остаје у игри, Харадинај главни играч

Како каже, „игра се завршила“, уставни суд је одбацио тим као неуставан, али то се ни на који начин није одразило на преговоре са Београдом. С друге стране, наш саговорник верује да ће Тачи остати у игри, јер ако ствари остану какве су сада, сваки договор ће морати он да потпише или одбије.

„Стварно преговарање је у ствари између Вашингтона и Београда, а не са актерима другог реда из Приштине. Према косовском уставу премијер је тај који прави политичке договоре. Тако да сад све остаје на Харадинају иако на почетку није хтео да улази у све ово док га Американци нису притисли. Док он буде премијер, он ће бити главни играч, ако га опозиција не сруши“, објашњава Спахију.

Наш саговорник сматра да ће сада на влади бити много већи притисак од стране опозиције која ће имати већи утицај. Да ли ће ова влада опстати то тек треба да видимо, каже Спахију и додаје да само два гласа у парламенту Косова још држе владу на „трону.“

За Србе је свеједно

Политиколог Драгомир Анђелковић уверен је да је ово почетак предизборне кампање у Приштини и да се ради о озбиљном рату између Тачија, Харадинаја и других актера на приштинској сцени.

„Једни другима покушавају да направе што већу штету, да другу страну представе као стерилну и неспособну да било шта уради и слабу у односу према Србији. Међутим, када је реч у односу према нама, сви су они исти. Нема ту велике разлике. Ко год био преговарач понашаће се неконструктивно, јер њихово јавно мњење тако нешто очекује од њих и то поздравља. Докле год им западни ментори не лупе песницом о сто, они ће се понашати ирационално, агресивно. Дакле, ту нема разлике осим ко ће бити у првом плану и ко ће политички да профитира,“ уверен је Анђелковић.

Припрема за изборе

Према његовом мишљењу, евидентно је да је ово са тимом искључиво у функцији тога ко ће профитирати на лошем понашању према Србији и ко ће то себи уписати као заслугу на следећим изборима.

Приштина пуца по шавовима: Ко излази „на мегдан“ Вучићу

„Врло је нестабилна косовска политичка сцена, јер тамо и они који су међусобно политички пријатељи заправо су непријатељи, а камоли ако се сагледа конструкција власти где је влада састављена по једном критеријуму и председника који другачије функционише. Све је то увод у скоре изборе“, уверен је Анђелковић.

Што се тиче „избацивања“ Тачија из главног седла за преговоре, то је представа јер је створена премиса да је он кооперативнији у односу на разговоре са нама.

„Напросто, мислим да су сви они исти и да су то терористи ОВК у оделима који наступају као политичари, а заправо и даље воде једну врсту рата. И свако од њих ће нам нанети штете колико год може“, убеђен је наш саговорник. 

Позив на оставке

Уставни суд Косова одлучио је у да су мандат и надлежности преговарачког тима неуставни. Према суду, мандат и надлежности се преклапају са надлежностима постојећих институција и пет чланова који регулишу мандат тима крше устав. Медији се подсећају да је група од 32 посланика из опозиционих странака послала случај суду тврдећи да преговарачки тим не заступа интересе народа Косова. Суд је такође у својој одлуци навео да је заступање спољне политике „одговорност уставних институција републике Косово“ и да се овлашћења за постизање међународног споразума не могу пренети са уставних институција на оно што се назива „посебним механизмима“.

„Коха диторе“ извештава да је суд такође релативизовао улогу председника Тачија у том процесу. Лист наводи да је пресуда суда да влада има надлежности да представља Косово у дијалогу и да председник може имати саветодавну улогу. Након пресуде опозиционе странке су позвале на оставку владе и „повлачење институција пре следеће фазе дијалога“.

Коментар