Стиже истина о руској војсци: Шојгу прави свој Холивуд

Министарство одбране Русије намерава да направи сопствени филмски студио на парку „Патриот“, у којем је управо завршен Међународни војно-технички форум „Армија 2019“. Како се очекује, посебна пажња ће бити посвећена снимању блокбастера.
Sputnik

Министар одбране Русије Сергеј Шојгу изразио је у интервјуу телевизији „Звезда“ разочарење у домаћу кинематографију. По његовом мишљењу, јако слабо се прате савремени догађаји — „хероји који се боре против ужасног чудовишта — међународног тероризма“.

„Ми живимо у тако брзо, динамично време да то што се дешава данас, треба данас и показати. То што се десило јуче, као минимум, треба показати сутра, а не кроз месец, или годину дана. О историјском догађају, важном референдуму, одушевљењу народа, о томе да је свима јасно да је то заиста воља народа (Крим), снимљен је само један филм“, рекао је руски министар одбране. У питању је филм „Крим“ режисера Алексеја Пиманова, који није добио баш добре критике.

Стиже истина о руској војсци: Шојгу прави свој Холивуд

„Ми имамо новац и време за серије које нећу критиковати. Имамо огроман број људи који су измислили различите термине као што су „ура-патриотизам“, „ура-патриоти“ и тако даље. Али ми напокон желимо да се појави неки добар, истинит филм“, додао је министар.

Није тајна да војске западних држава врло активно сарађују са филмском индустријом у својим државама. То је посебно изражено у САД. Шема је једноставна: у Пентагону у седишту ЦИА читају сценарио, дају препоруке, наравно, у сопственом интересу. Ако војску све задовољава, они дају могућност коришћења њене војне технике и тако даље. Велики број филмова су, на директан или индиректан начин, утицали на међународно мњење о америчкој војсци: најбољи, најјачи, најлепши. Све то је натерало руску војску да се мало више активира у том правцу.

Један од најбољих руских ратних репортера Евгеније Подубни, аутор више документарних филмова, сматра да је ово требало урадити много раније.

Стиже истина о руској војсци: Шојгу прави свој Холивуд

„Највећи проблем у руској кинематографији и литератури је разумевање најновије историје Русије. И, ако смо то некако успели са Другим Чеченским ратом — тамо има неколико упечатљивих и различитих радова о томе; са Донбасом и о сиријској операцији ништа нисмо урадили“, објашњава Подубни, који је извештавао за руску државну телевизију „Русија“ из Јужне Осетије, Донбаса, Ирака, па све до Сирије; и његово мишљење често траже руски режисери, приликом снимања неких ратних филмова.

„Рат у Донбасу траје од 2014. године, а у Сирији од 2011. године, док руске Ваздушно-космичке снаге и руски саветници активно учествују тамо од 2015. године. То је главна тема руске спољне политике. Зар је пет година мало да се почне да се остварује та прича. Мислим да је сасвим довољно. Зашто режисери, који имају за то ресурсе, категорично не примећују тај догађај? Док режисери, који немају та средства, а желе то да ураде — не могу доћи до новца. Због тога, филмски студио Министарства одбране би могао те могућности да им пружи“, додаје репортер.

Стиже истина о руској војсци: Шојгу прави свој Холивуд

„Филм не треба увек да одражава став државе, али се не сме умањивати улога људи, која је била позитивна, кључна и, ја бих рекао, са хумане тачке гледишта — права. Треба више волети своје људе и своју државу“, закључио је он.

Заменик министра одбране Андреј Картаполов је у разговору са медијима обећао да ће ускоро бити снимљени филмови о успесима Русије у борби против тероризма у Сирији.

Коментар