Биће весело за Нову годину! Кијев у гасном рату са Русијом „жртвује“ Европу

Украјина би после нове године могла да остане без транзита руског гаса, имајући у виду да актуелни уговор траје до краја децембра 2019. године, што би резултирало с тим да, поред Украјине, и потрошачи из Европе остану без тог енергента, упозорио је шеф Дивизије за гас украјинске државне гасне компаније „Нафтогас“ Андреј Фаворов.
Sputnik

„Очекујемо да ће доћи до прекида испоруке гаса у трајању од најмање три месеца“, прецизирао је он, али је и додао да ће Москва заузети изузетно тврду позицију у преговорима са Кијевом, када је реч о продужавању уговора о транзиту гаса преко територије Украјине.

Када је реч о Европи, Фаворов је појаснио да би до проблема могло да дође уколико, до нове године, не буде изграђен гасовод „Северни ток 2“, јер у том случају, без транзита руског гаса кроз Украјину, једноставно неће бити довољно тог енергента за све европске потрошаче.

Он је додао и да је о томе разговарао са европским партнерима, те је указао и на то да је Европа повећала своје залихе гаса за 15 одсто више него што је то био случај прошле године, што говори о томе да се и Стари континент такође припрема на могућу обуставу транзита гаса.

Биће весело за Нову годину! Кијев у гасном рату са Русијом „жртвује“ Европу

Према речима украјинског политичара и стручњака за руско-украјинске односе Вадима Колесниченка, Русија је у више наврата саопштавала да је била спремна на преговоре како би се уговор продужио или склопио нови, међутим, Украјина је била та која је желела да извуче максимум и то путем уцена и са уплитањем трећих земаља у преговоре.

„Све изјаве украјинских политичара усмерене су директно ка Европи, како би натерали европске земље да се прикључе овим преговорима. То се зове уцена. Украјина се припрема за могућу обуставу испоруке гаса, већ је спремила довољно залиха, и то скоро пола милијарде кубних метара гаса више него прошле године. Европа се такође осигурала. Свима је јасно да ће до обуставе доћи“, сматра Колесниченко.

Он такође тврди и да је руска страна веома систематично водила преговоре, али да услови које је „Гаспром“ понудио „Нафтагасу“ нису у потпуности одговарали Украјини, стога је и Кијев покренуо целу ову причу о могућој кризи, како би уплео Европу и искористио је да примора „Гаспром“ да потпише уговор који, пак, није у његовом интересу.

Треба имати у виду и да је шеф „Гаспрома“ Алексеј Милер на недавној конференцији за новинаре, упитан како ће се одвијати догађаји након 1. јануара 2020. године, шаљивим тоном одговорио: „Првог јануара је Нова година, новогодишњи празник — а, ако је Нова година, значи да ће бити весело“.

Јекатерина Орлова, такође стручњак за енергетику, није толико песимистична, те тврди да ће, упркос оштрим изјавама челника и украјинске и руске гасне компаније, транзит гаса наставити да се одвија својим током.

„Иако нови уговор неће бити потписан, мислим да неће доћи ни до какве обуставе испоруке гаса. Сматрам да су речи Милера усмерене на то да на неки начин стимулишу Кијев да што пре прихвати услове које нуди ’Гаспром‘. Ствар је у томе што је у питању транзитни гас, који би требало да стигне до корисника у Европи, а ’Гаспром‘ се одувек декларисао као поуздани снабдевач. Мислим да је овде само реч о информационом рату“, објашњава она.

Подсетимо, руски „Гаспром“ од Украјине још није добио званичне предлоге о замени уговора о транзиту гаса на такозвани „своп“, чиме би Украјина узимала руски гас на граници са Русијом, а потом га давала ЕU на западу земље, а Русији наплаћивала искључиво услуге транспорта.

Такође, проблем је у томе што Украјина, према законодавству Европске уније, нема овлашћења да потпише нови уговор, све док не истекне постојећи.

Коментар