Захарова брани Спутњик од контраобавештајне службе Немачке

Русија сматра да је ситуација у вези са руским медијима у Немачкој, укључујући телевизију РТ и Спутњик, дискриминација, изјавила је званична представница Министарства иностраних послова Русије Марија Захарова, коментаришући извештај контраобавештајне службе Немачке, у којем се РТ и Спутњик оптужују за „ширење пропаганде и дезинформација“.
Sputnik

Берлин није навео никакве доказе за оптужбе руске медије за ширење пропаганде, изјавила је Захарова.

„Ово је још једна епизода дискриминације руских новинара и уопште новинара у целој Немачкој. Поменути извештај је наредна фаза подгревања атмосфере непријатељства и отровних стрела око руских медија које званични Берлин убрзано претвара у претњу у очима локалне аудиторије“, рекла је она на брифингу.

Како је нагласила, Русија сматра да је таква политика недопустива, да крши „основне принципе слободе медија и изражавања мишљења“.

„Ми скрећемо пажњу стручних међународних институција, НВО сектора, пре свега, представника ОЕБС-а по питању слободе медија у вези са овом ситуацијом“, додала је Захарова.

О чему је извештај

Прошле недеље су МУП Немачке и Федерални ресор за заштиту Устава представили извештај за 2018. годину, у коме се тврди да Русија „шири пропаганду и дезинформацију различитим путевима“. У извештају се наглашава да се, уз утицај Москве, повећава медијско присуство у Немачкој, а државне компаније се маскирају под независним медијима, како би се на фин начин утицало на јавност. Из извештаја се наводи да су најважнији у томе РТ Дојч и агенција Спутњик. Притом, контраобавештајне службе су допустиле фактичку грешку, пошто ни Спутњик, ни РТ не крију свој статус државног медија. У извештају се тврди да руске специјалне службе увелико користе хакерске нападе за добијање информација које су од „велике опасности за Немачку и стални изазов за контраобавештајну службу“.О чему је извештај Прошле недеље су МУП Немачке и Федерални ресор за заштиту устава представили извештај за 2018. годину, у коме се тврди да Русија „шири пропаганду и дезинформацију различитим путевима“. У извештају се наглашава да се, уз утицај Москве, повећава медијско присуство у Немачкој, а државне компаније се маскирају под независним медијима, како би се на фин начин утицало на јавност. Из извештаја се наводи да су најважнији у томе РТ Дојч и агенција Спутник. При томе, контраобавештајне службе су допустиле фактичку грешку, пошто ни Спутњик, ни РТ не крију свој статус државног медија. У извештају се тврди да руске специјалне службе увелико користе хакерске нападе за добијање информација које су од „велике опасности за немачку и стални изазов за контраобавештајну службу.

Коментар