Спутњик представља неке од алтернатива које ће вам омогућити да будете у контакту са својим пријатељима без дељења ваших личних података са америчким гигантом.
Алтернативе за Фејсбук
Миви (Гугл плеј, Еп стор)
Друштвена мрежа ВК, коју је 2006. године створио руски програмер Павел Дуров, доступна је на више од 90 језика. Иако је на почетку имала интерфејс сличан ономе на Фејсбуку, временом је та популарна друштвена мрежа инкорпорирала и друге опције, као што је претраживање музике и видео-записа или пренос новца.
У јуну је бивши председник Еквадора Рафаел Кореа отворио налог на друштвеној мрежи ВК након што је блокирао своју службену страницу на Фејсбуку.
Дијаспора је необична друштвена мрежа која се састоји од групе независних сервера, који међусобно комуницирају. Корисник може да креира налог на било којем серверу, а затим да комуницира са другим корисницима.
За разлику од Фејсбука или Твитера, та заједница омогућава децентрализацију у коришћењу информација, нешто што личне податке корисника чини безбеднијим.
Миви је алтернатива Фејсбуку која не прикупља и не дели податке својих корисника с трећим странама и која не користи колачиће.
„Не продајем“ је мото те друштвене мреже.
Као и на било којој друштвеној мрежи, можете да делите текстове, фотографије или видео-записе на својој страници, као и да ћаскате са својим пријатељима и да се придружите хиљадама тематских заједница. Међутим, за разлику од пројекта Марка Закерберга, Миви не приказује генеричке огласе својим корисницима.
Алтернатива за Инстаграм
Фликер (Гугл плеј, Еп стор)
Слично као и Инстаграм, корисници Фликера могу претраживати и додавати пријатеље и остављати коментаре на фотографије. Друштвена мрежа такође нуди хиљаде тематских заједница.
Популарни 500пк сервис има више од 13 милиона корисника.
500пк је друштвена мрежа професионалних фотографа, са десетинама хиљада слика високог квалитета. За разлику од Фликера, тај портал вам омогућава да направите портфолио, креирате визуелне приче или чак продате своје фотографије у онлајн продавници.
ВСЦО је алтернатива Инстаграму која корисницима омогућава да снимају и уређују фотографије. Међутим, за разлику од Инстаграма, сервису недостаје „лајк“ дугме. Уместо тога, корисници чувају слике које су им се свидели у својој „колекцији“.
Вичет (Гугл плеј, Еп стор)
Телеграм је апликација за размену инстант порука, коју су креирали браћа Николај и Павел Дуров, који је створио ВК. Има виши ниво шифровања порука у поређењу са Воцапом и могућност да штити разговоре помоћу лозинке и пина.
Такође вам омогућава да користите налог на више уређаја истовремено или да шаљете датотеке до 1,5 гигабајта.
Апликација Сигнал месиџинг је „оупен сорс“, коју спонзорише сам Едвард Сноуден. Сигнал још није толико популаран као Телеграм, иако има више од пет милиона корисника.
Треба нагласити да је Сигнал био апликација коју је користио Одбор за одбрану Републике (ЦДР) за одржавање сигурних разговора уочи референдума о независности у Каталонији 2017. године.
Услуга вичет порука има верзије на неколико језика, укључујући шпански.
Поред порука, омогућава вам да делите фотографије, видео-снимке или географску локацију. Такође нуди услуге плаћања, превоза и чак има сопствену продавницу мини апликација. Вичет има више од једне милијарде активних корисника широм света и најпопуларнија је друштвена мрежа у Кини.