Додик: Тачи скреће пажњу на себе

Српски члан и председавајући Председништва БиХ Милорад Додик прокоментарисао је недолазак председника самопроглашеног Косова Хашима Тачија на самит СЕЕЦП, истакавши да нема осећај према томе да ли Тачи долази или не, те да ће можда бити лакше што Тачи не присуствује самиту.
Sputnik

Додик је поновио да БиХ и још неколико земаља-чланица СЕЕЦП-а нису признале Косово као земљу, те да је раније договорено, а Косово је на пристало, да у фусноти само пише да је то Приштина.

„Нема никаквих назнака да је то самостална држава и у оквиру тог формата Тачи је био и позван. Ја нисам овде задужен за социјална питања на међународном плану“, рекао је он.

Додик је става да Тачијева озлојађеност иде дотле да често спомиње Републику Српску и да не може да очекује позитиван однос према томе.

„С друге стране, док год Приштина и Београд не реше проблеме то за нас остаје питање за које нећемо дати било какву сагласност за кретање Косова ка било каквим међународним институцијама“, истакао је српски члан Председништва БиХ.

Додик је оценио да се Тачи на овај начин обрачунава, те да је желео да скрене пажњу на себе.

„Немам никаквих осећаја према томе да ли долази или не, можда ће и бити лакше када није ту“, нагласио је Додик.

Додик је за РТРС казао да ће централни догађај у оквиру самита СЕЕЦП бити одржан на Јахорини, где ће се разговарати у формату председника држава-чланица СЕЕЦП или шефова делегација влада о томе шта је урађено у прошлој години и шта би могли бити циљеви наредног времена.

Он је напоменуо да је процес сарадње успостављен пре значајног броја година и да је БиХ ове године председавајућа, као и да је ово завршни састанак председавања.

„Желимо да сагледамо све до сада урађене ствари, којих је врло мало. Многе земље су пролазиле кроз изборе тако да није било могуће радити на конкретним стварима, али је било неколико важних иницијатива у вези са сарадњом у погледу очувања мира, сарадње на економском плану, те на развоју инфраструктуре“, оценио је српски члан Председништва БиХ.

Он је рекао да ће у фокусу остати потреба да се разговара о стабилизацији и учвршћивању мира.

Према његовим речима, ургентне тачке јесу питање Београда и Приштине, као и чињеница да у БиХ још није успостављена структура Савета министара онако како то траже изборни резултати.

Коментар