Ердоганова геополитичка игра с Кином

Две велике муслиманске земље, Турска и Малезија, скоро истовремено су послале сигнал Сједињеним Америчким Државама и другим земљама Запада да, у вези са питањем Синђијанга — не намеравају да играју против Кине.
Sputnik

Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган је, током претходно одржаног састанка са председником Кине Си Ђинпингом, изјавио — да је неоспорна чињеница да све етничке групе из кинеског региона Синђијанг живе срећно и у условима развоја и просперитета Кине.

Подсетимо, пре само четири месеца Министарство спољних послова Турске назвало је положај Ујгура у Синђијангу „великом срамотом за човечанство“. Тада се испоставило да је то најгласнија критика против Кине која долази из муслиманског света у вези са ситуацијом у овој провинцији.

Промена става Анкаре у вези са Синђијангом резултат је мукотрпних дипломатских напора Пекинга, сматра директор Центра за проучавање Турске са Педагошког универзитета из Шансија, Ли Бингџонг.

„Турска је заиста променила став, а разлог за то је што су Министарство спољних послова и амбасада Кине у Турској урадили велики посао. Са друге стране, унутрашња политика и дипломатија Ердоганове Турске данас пролазе кроз тежак период. Посета турског председника Кини је зато један од начина да се пронађе решење за проблеме унутрашње и спољне политике“, сматра стручњак.

Кад САД притисну Турску

Велики број експерата оцењује да је претходна турска процена ситуације у вези са људским правима у Синђијангу могла да буде формирана под утицајем, па чак и под притиском — Сједињених Америчких Држава. Турски председник је на састанку са кинеским лидером тврдио да — „турска страна неће дозволити никоме да забија клин у турско-кинеске односе“.

Ердоганова геополитичка игра с Кином

Политички аналитичар Станислав Тарасов рекао је да су такве изјаве Реџепа Тајипа Ердогана само почетак велике геополитичке игре Турске.

„Ердоган започиње активну игру са Кином. Он, наравно, води дипломатију иза кулиса, покушавајући да утиче на Пекинг, како би се решило питање Ујгура. Међутим, Ердоган се припрема и да узме кредит од Кине, што је раније одбијао. Очигледно је да је тренутна економска ситуација у Турској компликована, а осим тога, Американци прибегавају санкцијама и против Анкаре. Ступивши у савез са Кином, Ердоган је истовремено и у пријатељству са Русијом. Он се у позадини Пекинга и Москве позиционира као представник велике силе. Ердоган наглашава и да се Американци према Турској не понашају онако како се очекује у Анкари. Започињући игру са Кином, он покушава да добије подршку следбеника ислама у југоисточној Азији, што је такође од великог значаја“, закључио је Тарасов.

Коментар