Одржана комеморација у Поточарима, затражено проглашење закона о забрани негирања геноцида

Након вишечасовне комеморације и сахране јос 33 тела жртава злочина из последњег рата, у Меморијалнм центру Поточари данас је завршено обележавање годишњице масакра у Сребреници, преноси Танјуг.
Sputnik

Колоне аутомобила, аутобуса и људи из свих делова Босне и Херцеговине и суседних европских земаља кренули су својим кућама.

Комеморацији су присуствовале бројне високе делегације и званице, а изјаве упућене јавности односиле су се на потребу доношења закона о забрани негирања геноцида.

И породице жртава су поручиле да починиоци злочина морају да признају своја недела како би се наставио живот на овим просторима.

Све оне који имају било какве информације о жртвама које се и даље воде као нестале замолили су да проговоре како би сви убијени могли наћи смирај, а њихове породице и родбина имати место где ће доћи и молити се за њих.

Званичници су посебну пажњу посветили, како се наводи, „негаторима геноцида“ који су протеклих година све гласнији и острашћенији у својој злој накани.

„Негирање геноцида је његова последња фаза, а то се мора зауставити доношењем адекватног закона“, поручио је високи представник у БиХ Валентин Инцко, који је рекао да ће се побринути да се то што пре догоди.

Он је критиковао негирање геноцида, што се, како каже, и данас може чути од неких званичника из Републике Српске.

„То су њихови ружни политички ставови. Имамо две одлуке међународног суда и тај суд је, као највише тело, у танчине и у хиљадама докумената документовао шта се овде догодило“, казао је Инцко у Поточарима.

Рекао је и да ће се залагати за усвајање закона о забрани негирања геноцида у БиХ.

Председник Организационог одбора за обележавање 24. годишњице геноцида над Бошњацима, Хамдија Фејзић, позвао је данас високог представника међународне заједнице у БиХ Валентина Инцка да искористи своја овлашћења и прогласи усвојеним закон о забрани негирања геноцида.

Фејзић је подсетио на међународног суда којом је, како је рекао, дефинисано да се у Сребреници десио геноцид истичући да упркос томе власти босанскохерцеговачког ентитета РС покушавају да ревидирају пресуду Суда у Хагу и изједначе злочинца и жртву.

„Сребреница је постала универзални појам за тражење истине за почињени геноцид. То је аксиом који се не доказује јер 8.372 убијене особе су доказ. Сребреница свуда у свету асоцира на геноцид почињен над Бошњацима и то за само неколико дана“, казао је Фејзић.

Како је рекао, свако ко негира оно што се десило у Сребреници затрован је мржњом, а негирање геноцида равно је заговарању новог геноцида.

„Због тога позивамо високог представника међународне заједнице у БиХ да користећи своја овлашти прогласи закон о забрани негирања геноцида“, рекао је Фејзић.

Комеморацији су присуствовали и и преживели Сребреничани, породице, родбина, учесници Марша мира, ултрамаратонци, бициклисти...

На гробљу Меморијалног центра Поточари до данас је сахрањено 6.610 бошњачких жртава, а на породичним гробљима ван Поточара њих 234.

Још увек се трага за посмртним остацима више од 1.000 несталих Сребреничана, јавили су сарајевски медији.

Верски део данашњег програма предводио је реису-л-улема Исламске заједнице у Босни и Херцеговини Хусеин Кавазовић.

Прочитани су и одломци из романа „Дервиш и смрт“ те проучена илахија „Шехиди“ и изведен „Сребренички инферно“ који је написао Џемалудин Латић.

Комеморативни скуп у Сребреници протекао мирно и безбедно

Комеморативни скуп у Поточарима код Сребренице протекао је данас мирно и безбедно, саопштено је из Штаба акције „Сребреница 2019“.

У саопштењу се наводи да је у сарадњи са безбједносним агенцијама, Министарство унутрашњих послова Републике Српске обезбедило потпуну сигурност политичких личности из БиХ и иностранства, као и других званичника и осталих учесника скупа.

Комеморативни скуп обезбјеђивали су припадници МУП-а Републике Српске, у сарадњи са другим безбједносним агенцијама у БиХ и представницима ЕУФОР-а.

Иако је магистралним и регионалним путевима подрињске регије саобраћај био фреквентан, током трајања скупа обезбијеђено је његово нормално и несметано одвијање, наводи се у саопштењу које је потписао руководилац Штаба Александар Васиљевић.

У Поточарима код Сребренице данас је одржана комеморација посвећена обиљежавању 24 године од страдања Бошњака.

Коментар