Шта ако се нађемо усред олује и невремена

Уколико нас на одмору или приликом неког излета задеси невреме — најважније је сачувати смиреност и одмах се склонити са отвореног простора; удаљити се од великих стаклених површина и тенди и наћи неки сигуран зидани објекат, саветује генерални секретар Црвеног крста Србије Љубомир Миладиновић.
Sputnik

Он је Танјугу рекао да је најважнија — превенција, односно: да се има у виду да боравак у иностранству не почиње само одласком на одредиште, већ предузимањем одређених мера и пре тога, и то мера које би могле да предупреде проблем.

Како каже — веома је важно да се има путно здравствено осигурање, као и копија путних исправа, у случају да се, услед неке непредвиђене ситуације, изгубе документи.

„Исто тако је важно и да се грађани распитају где се налази најближе дипломатско конзуларно представништво, а осим тога битно је и да се прати и временска прогноза и упозорења надлежних служби у месту у којем одседамо, будући да су временске непогоде све учесталије“, каже Миладиновић.

Такође, ако туристи планирају неки излет, битно је да делу породице, или друштву које не иде са њима, кажу где су се упутили, колико планирају да се задрже и са ким, како би сви знали на време све то, посебно за сваки случај — да се не деси нешто непредвиђено.

Говорећи о томе како да се снађемо у невремену, Миладиновић каже да је најзначајније — знати поступати.

Шта ако се нађемо усред олује и невремена

„Основно је сачувати смиреност, колико год изгледало тешко, задржати најнижи ниво панике, обезбедити и себе и оне који су око вас на безбедно место, бити у заклоњеном простору, склонити се од великих стаклених површина, не бити под тендама и склонити се са отвореног простора у неки зидани објекат, јер је ту најсигурније“, истиче он.

Каже да је најважније — да се најпре обезбеди место на коме ћемо бити безбедни, јер је то основни предуслов даљих поступака.

Истиче и да је отворен простор увек посебно изложен различитим врстама опасности, јер се све више дешавају муње, громови и јаки удари ветра...

Што се тиче указивања помоћи — важно је да и за то постоје услови, односно — да простор буде чист и без ризика да ту нешто може пасти и повредити, како особу која пружа помоћ, тако и оног ко је већ угрожен; и битно је знати да помоћ могу да укажу само особе које су обучене и које знају то да раде.

Говорећи о улози Црвеног крста, он каже да он најпре има хуманитарну улогу и одговорност, али и да битну улогу има и у пружању прве помоћи.

„Имали смо јако високе температуре и многе такве околности показују да је потребно да имамо елементарна знања, а Црвени Крст је на располагању да увек пружи помоћ и све информације у вези са свим могућим околностима“, каже Миладиновић.

„Такође, када се догоде несреће и када се деси да се породице раздвоје, услед тражења безбедних склоништа — Црвени Крст им тада помаже да се споје и да сазнају више информација у вези са члановима фамилије“, истиче саговорник Танјуга.

Коментар