Оптужују Русију за кршење споразума како би сакрили да праве нову крстарећу ракету

Европска унија је позвала Русију да одржи Споразум о ликвидацији ракета средњег и кратког домета и да „одмах предузме кораке“ у складу са његовим одредбама, док је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг сву одговорност за очување тог договора свалио на Русију и нагласио да Москва има „последњу шансу“ да учини све како би тај документ спасла.
Sputnik

Руски политиколози скрећу пажњу на то да је позив упућен искључиво руској страни, иако је управо Вашингтон изашао из тог споразума, скривајући се иза празних оптужби против Москве.

Подсећајући на то да је Русија суспендовала договор о ракетама као одговор на повлачење САД из тог споразума, у руском Савету Федерације такве позиве називају „политичким цинизмом“. Заменик председника комитета Савета Федерације за међународне послове Владимир Џабаров је истакао да је Русија заинтересована за очување договора о ракетама и да је спремна да се истог тренутка врати његовој имплементацији, чим Вашингтон потврди своју спремност да учини исто.

Како би се „спасао“ споразум, генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг је предложио Русији да уништи све ракете 9М729 у најкраћем могућем року, а у случају да то не учини, Русија ће сносити сву одговорност.

И Федерика Могерини је изразила забринутост због развоја ситуације у вези са Споразумом, који би могао да престане да важи 2. августа ове године. Она је рекла да Брисел жали због званичне одлуке Русије од 3. јула 2019. године — да суспендује своје обавезе према Споразуму — и позвала је Москву да ефикасно одговори на озбиљне забринутости које су више пута изражене због развоја, проба и распоређивања њихових копнених противракетних система 9М729, као и озбиљне забринутости настале због некомпатибилности тог система са одредбама Споразума о ликвидацији ракета.

Столтенберг: Русија има последњу шансу да спаси Споразум о ракетама

Руски експерти истичу да изјаве Могеринијеве понављају главну идеју америчке стране о томе да овај споразум мора бити недвосмислено уништен или преформулисан на такав начин да се добије апсолутно једнострана предност у корист Запада.

Русија је у више наврата показала спремност да разговара о овој теми, укључујући и „спорну“ ракету 9М729, а руско Министарство одбране је чак и почетком године одржало брифинг за иностране војне аташее и представило ту ракету из комплекса „Искандер М“, за коју САД тврде да нарушава Споразум о ликвидацији ракета средњег и кратког домета. На брифинг су били позвани војни аташеи и представници војно-дипломатског корпуса земаља ОДКБ-а, БРИКС-а, Европске уније и НАТО-а, као и још неколико држава. Војни аташеи САД, Велике Британије, Француске и Немачке, као и представници Европске уније и Мисије НАТО-а нису дошли.

Замерке САД граде се на тврдњама да је домет лета руске ракете 9М729 већи од дозвољених 500 километара, али америчка страна није изнела никакве доказе да Москва крши договор. Та ракета, истичу у руској престоници, има домет 480 километара, што је у складу са Споразумом, па самим тим ракета неће бити уништена.

С друге стране, Русија је представила доказе да Америка директно нарушава Споразум о ракетама средњег и кратког домета, почев од тога да у Европи размештају копнене лансирне уређаје Мк-41 који могу да лансирају крстареће ракете „томахавк“, до изградње фабрике за ракете средњег домета у Тусону која је почела још пре две године.

Руски војни експерт Владимир Козин наводи да су Американци одавно најавили своје повлачење из Договора о ракетама и да су за последњих 17 година десетак пута прекршили споразум, када су приликом тестирања система противракетне одбране користили забрањене ракете средњег и кратког домета копненог базирања.

Ако Русија прекрши „ракетни споразум“, САД ће предузети мере

Америчке оптужбе да Русија наводно крши договор потпуно су неистините, наглашава Козин.

„Главни разлог због кога Американци хоће да изађу из договора је тај што су они одавно донели одлуку да направе крстарећу ракету копненог базирања средњег домета са нуклеарном и ненуклеарном опремом и с перспективом да она буде распоређена на територији низа европских земаља. А све њихове изјаве и оптужбе нису ништа друго него информационо покриће“, каже Козин за Спутњик.

Руски политиколози објашњавају да је сада главни циљ формирати јавно међународно мишљење да је Русија одговорна за кршење споразума, који је ограничио ширење ракета средњег и кратког домета.

„Мислим да су све ово политичко-технолошке игре. Иницијатива је дошла из Сједињених Држава, а Русија је објавила да се повлачи из Договора о ракетама након што је Трамп више пута говорио о поништавању овог уговора. Постоји одређени антируски тренд и НАТО је задужен да га распирује, самим тим стимулишући своје јединство, које је под великим знаком питања. Како се може одржати јединство? Подгревањем прича о руској претњи и позивањем Русије на ’ред‘ – и они се тиме баве по инерцији. Међутим, може се констатовати да је Столтенберг промашио мету, зато што су САД биле иницијатор повлачења из Споразума“, каже за Спутњик руски политиколог Јевгениј Бењ.

Подсетимо, руски председник Владимир Путин раније је изјавио да Москва неће допустити да буде увучена у скупу трку у наоружању. При томе је Путин додао да сви предлози Русије о разоружању „остају на столу, а врата отворена“, али и наредио да руски званичници не иницирају никакве преговоре о том питању.

Коментар