Пентагон у четвртак коначно добија шефа?

Након вишемесечног одлагања очекује се да вечерас председник САД Доналд Трамп затражи од Сената да потврди Марка Еспера за наследника бившег министра одбране Џима Матиса, чија је оставка пре седам месеци покренула у Пентагону до сада незабележени период нестабилности на највишем нивоу.
Sputnik

АП наводи да се на именовању Еспера ради већ недељама, а он већ обавља посао вршиоца дужности шефа Пентагона. Он ће, међутим, морати да напусти ту привремену функцију док Сенат буде разматрао његово именовање.

Уместо Еспера за вршиоца дужности министра одбране биће постављен Ричард Спенсер, који од августа 2017. године обавља функцију цивилног челника Ратне морнарице САД.

Очекује се да Спенсеров мандат буде кратког века, пошто би Еспер већ у четвртак требало да буде потврђен као нови шеф Пентагона, након чега ће положити заклетву. У том случају Спенсер ће се вратити у Ратну морнарицу САД.

Сенат, у којем већину чине републиканци, одржаће сутра саслушање Еспера, који је постао вршилац дужности министра одбране САД након што је привремени шеф Пентагона Патрик Шенахан изненада дао оставку.

Пентагон у четвртак коначно добија шефа?

АП је крајем прошле недеље објавио да се за ових седам месеци од одласка Матиса америчка нација суочила са потенцијалним оружаним сукобом с Ираном, наглашавајући да је ово најдуже чекање новог министра у историји Пентагона.

Матис је мислио да ће бити потребно два месеца за постављање његовог наследника, а то је у том тренутку деловало као ужасно дуг период, пренео је Танјуг.

Међутим, ни седам месеци потом још није потврђен ни нови заменик министра одбране САД, а неизвесно је именовање других званичника на значајним високим цивилним и војним позицијама у Пентагону, што је опет најдуже чекање у новије време.

АП наводи да су узроци те ситуације различити, као и да је вакуум који се створио у вођству Министарства одбране почео да брине чланове Конгреса и друге званичнике, при чему се јавља осећај да нешто није у реду у критично важном делу америчких власти у тренуцима глобалне неизвесности.

Коментар