Небензја: Усвајање закона о државном језику није унутрашње питање Украјине

Усвајање закона о језику у Украјини није унутрашња ствар Кијева, изјавио је на седници Савета безбедности УН стални представник Русије у овој организацији Василиј Небензја.
Sputnik

Према његовим речима, закон је у супротности са свим конвенцијама о заштити интереса националних мањина и основних људских права. Како је истакао Небензја, украјински закон о језику има директне везе са дневним редом Савета безбедности УН и нарушава пакет мера за реализацију Минских споразума одобрених резолуцијом Савета безбедности УН.

Овим Законом се предвиђа искључива употреба украјинског језика у свим областима живота.

„Ово није унутрашња ствар Украјине. Ми се категорички не слажемо са таквом интерпретацијом“, истакао је Небензја.

Грађани Украјине који говоре руски нису национална мањина у класичном смислу те речи, рекао је он.

„Ако се не узме званична статистика ’мајдана‘, према којој се у Украјини практично не говори руски, сви други извори и анкете показују да је руски у Украјини и даље матерњи или га преферира у комуникацији већина становништва земље“, нагласио је он. 

Небензја је позвао чланове Савета безбедности да дају непристрасну и принципијелну оцену украјинског закона о језику.

„Данас много тога зависи од нас. Можете или да помажете дискредитованим политичарима на челу са бившим председником Порошенком и претварате се да закон о државном језику треба примити мирно и без критике, или да дате јасан сигнал да борба за очување националног и културног идентитета не би требало да се своди на игнорисање права становништва које говори руски“, нагласио је он.

Према његовим речима, усвајање закона о језику била је чисто политичка одлука која није узела у обзир мишљење становништва Украјине, тренутну ситуацију у земљи и особености мултинационалног украјинског друштва.

Закон о државном језику је бивши председник Украјине Петро Порошенко потписао у мају. Њиме се предвиђа употреба искључиво украјинског језика у готово свим областима живота: у државним органима, школама и универзитетима, болницама, судовима, војсци, полицији, током изборне кампање и референдума итд.

Међутим, документ предвиђа изузетак за енглески и друге језике Европске уније.

Према речима министра спољних послова Русије Сергеја Лаврова, то значи да је једини предмет напада руски језик, који говори већина украјинског становништва.

Коментар