Два пута пред Приштином после одласка Харадинаја

Оставка Рамуша Харадинаја изненадила је све у такозваној држави Косову, а његов позив на саслушање пред Судом за злочине које је починила такозвана ОВК — је још веће изненађење.
Sputnik

Неџмедин Спахиу, политиколог са Косова, за Спутњик каже да је одлука Рамуша Харадинаја неочекивана и додаје да је сада на потезу „председник“ такозване државе Косово, Хашим Тачи.

„Сада је у надлежности Тачија да одреди или новог мандатара владе (такозване државе) Косова, или да распише нове изборе. Он може да одреди некога као мандатара и могуће је да ће за ту функцију позвати председника партије „ЛДК“ Ису Мустафу, што би подразумевало склапање нове коалиционе владе. У супротном, рок је 45 дана да се распишу ванредни избори за парламент. За шта ће се одлучити, само он зна“, каже Спахиу.

Таксе остају

По његовим речима, таксе које су уведене Србији до даљег остају на снази, осим ако не буде изабрана нова „влада“. Да ли ће Тачи направити нови коалициони споразум зависиће од разговора са странком која је победила на прошлим изборима, а то је партија „ПДК“, коју води Кадри Весељи.

„На Тачију је да или позове Кадрија Весљија и да тражи од њега нови предлог за премијера, или да директно распише изборе који би били негде почетком септембра“, додаје наш саговорник.

Два пута пред Приштином после одласка Харадинаја

На питање да ли Тачију више одговарају избори или нова „влада“ и шта ће бити са таксама наш саговорник каже:

„Мислим да Тачију више одговара нови мандатар него избори. Јер, у случају избора, сада је извесно да би победио Аљбин Курти, а то је за Рамуша веома опасно. Док не буде нове владе, не могу се таксе укинути. И то је можда и разлог што Тачи може да одреди мандатара из редова партије ЛДК, јер би у том случају таксе одмах биле укинуте“, додаје Спахиу.

Крећу другим путем?

Милован Дрецун, председник Одбора за Косово и Метохију у Скупштини Србије, каже да је потпуно јасно да је Рамуш Харадинај био највећа препрека за укидање такси и за наставак разговора.

„Мислим да ће Албанци сада покушати да крену другим путем, тим пре што је и став Вашингтона и осталих да решење мора да се постигне, и то оно које ће бити обострано прихватљиво, дакле, компромисно. Харадинај је томе био највећа препрека“, каже Дрецун.

За разлику од Спахиуа, који каже да је необично што Харадинај два пута одговара пред међународним трибуналом, Дрецун подсећа да има злочина за које није одговарао.

„Оставка је уследила као резултат позива из Специјализованог тужилаштва. Нема дилеме да је овај орган радио систематски на овоме и да имају доста индиција шта се дешавало у оперативној зони терористичке такозване ОВК „Дукађин“, којом је командовао Рамуш Харадинај. Ми смо, као радна група, такође прикупили много доказа и доставили их Тужилаштву. У тој зони је било највише злочина и ту смо идентификовали 980 догађаја, од мучења до убистава“, напомиње наш саговорник.

По његовим речима — постоји још много злочина за које Хардинај није одговаро и ово је само почетак, а његовим путем ускоро ће кренути и Тачи и Кадри Весељи.

Коментар