Западна Европа се купа у несносној врелини, већ оборени рекорди (фото)

Док француски град Бордо обара температурне рекорде, а Западна Европа се припрема за други топлотни талас овог лета, Србија и Балкан су поштеђени јаких врућина.
Sputnik

У уторак је у Бордоу забележена температура од 41,2 степена. Тако је у том граду оборен рекорд из 2003. године када је жива у топломеру била на 40,7 степени.

Метеоролози предвиђају рекордне температуре у Европи целе недеље, а најтоплије ће бити у Белгији, Немачкој и Холандији.

​У белгијском граду Клајне Брогел, у провинцији Лимбургу, измерено је 39,9 степени Целзијуса, што је највиша температура измерена у том граду од 1833. године. У јужном холандском граду Ајндховену измерено је 39,3 степена, чиме је оборен 75-годишњи национални рекорд у највишој измереној температури.

Француске власти наводе да је од последица последњег топлотног таласа преминуло пет особа.

Према прогнозама, у Паризу се сутра очекује око 42 степена Целизијуса, док је највиша температура у француској престоници измерена лета 1947. године када је жива у термометру достигла 40,4 степена Целзијуса. Тај град је задесила највећа суша за последњих 150 година.

Западна Европа се купа у несносној врелини, већ оборени рекорди (фото)

У деловима Француске проглашен је наранџасти метеоаларм — други највиши ниво упозорења.

У Луксембургу, где би сутра температуре могле да досегну 40 степени, црвени метео аларм проглашен за југ земље и за престоницу.

Температуре ће широм Европе бити изнад 40 степени.

Белгија је издала црвени метеоаларм који важи на територији целе земље.

Црвени метеоаларм је на снази и у Шпанији, али само у региону Сарагосе, који је прошлог месеца имао велике проблеме због пожара, док стручњаци наводе да постоји велика опасност од пожара у Шпанији и Португалији.

Влада Холандије је активирала „национални план за борбу против топлоте“.

​Очекује се да температура у Великој Британији буде изнад 35 степени, што би такође могло да обори неке рекорде.

Температурни рекорди у јуну оборени су и у Чешкој, Словачкој, Аустрији, Андори, Луксембургу, Пољској и Немачкој, пренео је Танјуг.

Према подацима с краја 19. века, просечна температура на глобалном нивоу порасла је за један степен Целзијуса после доласка индустријализације. Климатолошки институт у немачком Потсдаму наводи да је свих пет најтоплијих лета од 1500. године забележено у 21. веку.

Коментар