Шеф делегације ЕУ: Да живим овде — и ја бих дао мито

Правосудни процеси у БиХ су мањкави, а грађани се суочавају с неприхватљиво спорим процесима и корупцијом, изјавио је шеф Делегације ЕУ у Босни и Херцеговини Ларс Гунар Вигемарк.
Sputnik

Он је рекао да би и сам, када би живео у БИХ, можда морао да посегне за корупцијом, преносе „Независне“.

„Знате, да ја живим у овој земљи и кад бих мог сина, који је овде са мном у БиХ, морао због нечега да одведем у болницу и ако би ми доктор рекао да болница нема довољно новца да плати лекове и тражио да му ’доплатим‘, можда бих и ја био присиљен да то урадим, јер је то можда питање живота и смрти“, рекао је Вигемарк.

Он је оценио да је корупција постала системски проблем који се мора искоренити, као и да је то једна од ствари експлицитно назначених у мишљењу да мора бити системских судских процеса против високе корупције и правоснажних пресуда.

„А то се још није десило. Мора се обезбедити да људи имају приступ правди, да их једнако третирају“, рекао је он.

Поруке наследнику

Упитан шта би поручио наследнику на месту шефа делегације у БИХ, Вигемарк је рекао да је схватио да у БИХ нема дугорочних трајних решења ако се не нађу решења која ће сви моћи да прихвате.

„Друга препорука мом наследнику је да се наоружа стрпљењем, јер у овој земљи ствари узму нешто више времена. Али, људи желе промене“, рекао је он.

Говорећи о Пељешачком мосту, он је рекао да је то специфичан случај, јер имате питање границе повезано са питањем приступа отвореном мору.

„Са или без моста, ви питања границе морате решити. Када је Европска комисија одлучила да одобри финансирање Пељешачког моста, Хрватска нас је уверавала да не постоје спорови. Али кад ја то видим из перспективе неког ко седи у БиХ, чини ми се да спорови ипак постоје“, закључио је Вигемарк.

Коментар