У чему је моћ једне од најјачих америчких лобистичких група

Кад год се у Америци догоди масовно убиство, у центру пажње америчке јавности нађе се тема контроле оружја, а Национална асоцијација за оружје (НРА) по правилу је најмоћнија брана том пројекту око којег се већ деценијама ломе копља у америчкој политичкој јавности.
Sputnik

НРА слови за једну од најмоћнијих лобистичких група у Вашингтону, која новцем нештедимице обасипа чланове Конгреса (пре свега конзервативне републиканце) и која на тај начин спречава усвајање закона о ограничењу ношења и употребе оружја у Америци.

Међутим, ако погледамо податке, НРА и није тако финансијски моћна — 2017. године је, на пример, издвојила око 4,1 милион долара на лобирање, пише „Гардијан“. У поређењу са Националним удружењем за некретнине, које је издвојило 32,1 милион долара, или са Америчком привредном комором, која је издвојила 104 милиона долара за лобирање у истом периоду, сума не изгледа толико висока.

У чему је моћ једне од најјачих америчких лобистичких група

Ни моћ индустрије произвођача оружја не може да објасни утицај који у Вашингтону има НРА. Производња и продаја оружја и муниције јесте велики посао, а у 2017. години произвођачи пиштоља и муниције приходовали су 13,3 милијарде долара и зарадили милијарду долара, а продавнице оружја и муниције приходовале су 85 милијарди и имале зараду од 256 милиона долара.

Међутим, шта је то у поређењу са аутоиндустријом, која је исте године потрошила 51,8 милиона долара на лобирање, приходовала 105,3 милијарде и зарадила 3,1 милијарду долара? Или у поређењу са „Еплом“, који је само у прва три месеца 2018. године приходовао рекордне 52 милијарде долара?

Дакле, новац и подршка индустрије и трговине оружјем не објашњавају успех НРА.

Други амандман и култура ношења оружја

Саговорници Спутњика, колумнисткиња листа „Недељник“ Љиљана Смајловић и политиколог Александар Павић слажу се да је политички утицај НРА заснован и на другим стварима — на Другом амандману на Устав САд, који гарантује слободу ношења оружја, према речима Љиљане Смајловић, и у традицији и дубоко укорењеној култури ношења оружја, како каже Павић.

Други амандман гарантује грађанима право да носе и поседују оружје, па Американци имају и тврдо уверење да имају право да поседују оружје, каже Смајловићева.

„То што је та асоцијација толико моћна, заправо долази од тога што има веома много утицајних чланова и што у Америци већина људи мисли да има право да буде наоружана, а данашња Америка је друштво пуно насиља. То је велика земља. Многи људи сматрају да им може бити потребна заштита. Они се плаше сваког ограничавања права на ношење или поседовање оружја и да ће, ако се та бреша отвори, вода да провали и да ће се почети са ограничавањем и друге врсте оружја, не само аутоматских пушака“, објашњава она.

Колико тешко Американци пружају подршку ограничењима у ношењу и поседовању оружја, наша саговорница илуструје примером да је тек 1967. године забрањено ношење напуњеног оружја у граду.

У чему је моћ једне од најјачих америчких лобистичких група

У корену моћи НРА на првом месту леже традиција и култура, истиче Павић, напомињући да ова организација има доста новца, али далеко од тога да се ради о најмоћнијој организацији у Америци.

„Треба живети у Америци, па схватити да постоји једна струја која Америку и даље сматра водећом слободном земљом у свету, а слободан, самосталан човек, индивидуалиста, између осталог мора да се брине о самом себи. Стога мора да има и капацитет за самоодбрану, а то је, наравно, оружје“, објашњава Павић.

Насиље које може да вас снађе на сваком кораку, осим у заштићеним насељима, величина простора, то што већина Американаца живи у кућама, а не у становима, велики број провала и жртава насиља, чине, према Павићевим речима, да поседовање оружја ствара осећај сигурности.

У чему је моћ једне од најјачих америчких лобистичких група

Поседовање оружја у Америци постало је и идеолошко питање, јер је контрола наоружања оштро поделила америчку политичку сцену на републиканце и демократе.

Пажљиво изабране битке и моћ мобилизације чланова

Да моћ НРА не лежи у новцу потврђују и амерички аналитичари Адам Винклер, професор уставног права на универзитету УЦЛА и писац књиге „Битка за ношење оружја у САД“, и Роберт Шпицер, професор криминологије, права и политике ношења оружја на Државном универзитету Њујорк.

У чему је моћ једне од најјачих америчких лобистичких група

Мудрим избором битака које бије, НРА је показала способност да тас на ваги приликом примарних избора (партијски избори за кандидате за политичке позиције) превагне у корист оних кандидата који су против контроле ношења оружја, каже Винклер.

„То је прави извор снаге НРА“, рекао је он.

У чему је моћ једне од најјачих америчких лобистичких група

Уз то, употребом малог броја веома мотивисаних људи, НРА постиже ефекат да противљење контроли оружја изгледа као став великог броја људи у Америци, додао је Винклер у изјави за „Гардијан“.

Коментар