Он је за „Прву“ рекао да ће дијалог наставити да води ЕУ, али да САД желе да пронађу компромисно решење за КиМ и да то искористе за своје предстојеће председничке изборе.
Упитан да ли САД подржавају поделу Косова, он је истакао да је два пута разговарао са саветником за националну безбедност САД Џоном Болтоном и да се никада нису изјашњавали да ли ће да подрже поделу или имају неки други концепт.
„Они подржавају нашу жељу да се дође до компромиса. То је огромна разлика, имајући у виду да претходне администрације нису желеле ни да разговарају о томе и које су говориле да је то питање завршено“, навео је он.
Поводом захтева Квинте да Србија престане са лобирањем за повлачење признања независности, а да Приштина повуче таксе, Дачић каже да је процес повлачења признања незаустављив и да Србија од тога неће одустати.
Додаје да Србија први пут „има организовану причу“, да пријатељским земљама јасно ставља до знања да нас „погађа питање Косова“.
Подсећа да је признање досад повукло 14 земаља, а да су две земље — Египат и Перу, замрзле признање.
„То је осам одсто од укупног броја чланица УН. Председник Русије Владимир Путин се чудио како смо у томе успели. У Приштини стално говоре да лажемо о повлачењу признања, па ако лажемо, како то одједном постаје проблем“, навео је Дачић.
Како каже, пре почетка дијалога Београда и Приштине, 87 земаља је признало Косово, а током дијалога још 23 земље, јер су западне и исламске земље водиле јаку кампању.
„Кад се врати на 87, онда можемо да размислимо да престанемо са кампањом повлачења признања, а не верујем да ћемо ни тада“, навео је он.
За саопштење Квинте сматра да је преозбиљно схваћено у Србији и да то није био састанак и разговори представника земаља-чланица на највишем нивоу.
„Није то неки нови ултимативни став, они то нама покушавају да наметну већ више месеци. На председника Александра Вучића се врши притисак да ми престанемо са кампањом повлачења признања, а Приштина да суспендују таксе. Приштина то не жели, она хоће да ми признамо Косово“, каже Дачић.
Каже да ће се консултовати са председником државе да ли Србија да учествује на наредном састанку министара спољних послова земаља чланица ЕУ и кандидата у Финској који се одржава на сваких шест месеци, јер је одлазећа висока представница Федерика Могерини променила цео концепт, те ће на састанку бити и „земље партнери“.
„Мења концепт на крају мандата, само да би представници Приштине могли да учествују“, закључио је он.