„Тестирање ове ракете још једном потврђује да су Сједињене Америчке Државе прекршиле Споразум о ликвидацији ракета средњег и кратког домета и унапред се припремале да се једнострано повуку из њега. Осим тога, ова проба нас поново тера да се замислимо о очувању архитектуре европског система безбедности“, рекао је Швиткин за Спутњик.
Члан Одбора за одбрану Савета Федерације Русије Франц Клинцевич изјавио је да Русија неће бити увучена у трку у наоружању након америчке пробе нове ракете.
„Чињеница да је америчка војска тестирала ракету забрањену Споразумом о ликвидацији ракета само две и по недеље након званичног раскида овог уговора је изузетан цинизам и исмевање светске заједнице“, нагласио је Клинцевич.
Према његовим речима — Американци више не сматрају неопходним да скривају да су првобитно прекршили споразум, „настављајући, упркос свим забранама, производњу ракета одговарајуће класе“.
„Ово је одговор на питање — ко је сахранио споразум“, констатовао је политичар.
Према његовом мишљењу — држати лекцију о моралу Американцима тешко да има смисла, зато што они схватају тек када им се одговара акцијом.
„Ми ћемо, наравно, у најкраћем року учинити све како бисмо спречили супериорност Сједињених Америчких Држава у овим врстама оружја“, нагласио је он.
„Истовремено, не намеравамо да улазимо у нову трку у наоружању и зато је могућ асиметричан одговор“, додао је сенатор.
Пентагон је раније саопштио да је тестирао ненуклеарну крстарећу ракету копненог базирања, која је раније била забрањена Споразумом о ликвидацији ракета. Ракета је успешно погодила циљ, након више од 500 километара лета.
Дејство Споразума о ликвидацији ракета престало је 2. августа. Споразумом су биле забрањене ракете домета од 500 до 5.500 километара.
Почетком ове године Вашингтон је саопштио да иступа из тог Споразума, оптуживши Русију да га нарушава. Москва је одбацила све оптужбе, а почетком јула председник Русије Владимир Путин потписао је Закон о обустављању Споразума.