Америка планирала ракетне пробе много пре напуштања Споразума о ракетама

Сједињене Америчке Државе планирале су ракетне пробе много пре 2. августа, када су изашле из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.
Sputnik

„То је припремано одавно, много пре 2. августа, када су и формално истекле законске обавезе страна према Споразуму о ликвидацији ракета“, рекао је Лавров новинарима на отварању историјско-документарне изложбе „1939. година. Почетак Другог светског рата“.

„Све је то било познато још од прошлог октобра, када је долазио (саветник председника САД за националну безбедност) Џон Болтон и он нам је рекао, мислим да сам то поменуо вашим колегама новинарима, да изјава (америчког председника Доналда) Трампа о потреби за повлачењем из овог споразума није позив на дијалог, већ донета коначна одлука. Очигледно су већ тада, можда и раније, они почели да припремају те пробе које су се догодиле и које нарушавају оне параметре који су били у Споразуму о ликвидацији ракета“, објаснио је министар.

Пентагон је раније саопштио да је тестирао конвенционалну крстарећу ракету копненог базирања која је раније била забрањена Споразумом о ликвидацији ракета средњег и кратког домета. Ракета је успешно погодила циљ након више од 500 километара лета.

Позив на стварање структуре недељиве безбедности у Евроазији и Евроатлантику

У условима опасних изазова и претњи са којима се суочава светска заједница, геополитичке игре и покушаји успостављања глобалне хегемоније су ужасни и штетни, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.

„У условима када се светска заједница суочава са опасним изазовима и претњама, ужасне су и штетне геополитичке игре са нултом сумом и, тим пре, покушаји успостављања глобалне хегемоније. Потребно је вратити се напорном раду на стварању архитектура једнаке и недељиве безбедности и широке сарадње суверених држава на евроатлантском и евроазијском простору“, рекао је министар на отварању историјско-документарне изложбе „1939. година. Почетак Другог светског рата“.

Према његовим речима, „најважнија компонента успеха је ослонац на универзално признате принципе и норме међународног права, који без изузетка морају стриктно поштовати сви учесници међудржавне комуникације“.

„Вођена овом филозофијом, Русија ће наставити да ради на побољшању ситуације у свету и на сваки начин ће доприносити политичком и дипломатском превазилажењу бројних криза и сукоба“, нагласио је министар.

Коментар