Америчке ракете у Европи и Азији: Митски циљ Вашингтона у постизању војне супериорности

Распоређивање америчких крстарећих ракета копненог базирања, домета већег од 500 километара, у земљама Азије или Европе — представљаће претњу за Русију, а то значи да ће имати последице и за Американце и за државе које им уступају своју територију, изјавио је руски сенатор Константин Косачов.
Sputnik

„Где год Американци да те системе у будућности распореде, у Азији или у Европи, они ће досезати до територије наше државе и за нас ће представљати непосредну војну претњу. Са свим последицама које ће имати земље на чијој територији ће бити распоређени, као и за саме САД. Никаква политика — чисто војно планирање, у легитимном интересу осигурања наше одбране и националне безбедности“, изјавио је Косачов.

Он је нагласио да тестирање у САД потврђује да је Вашингтон кршио Споразум о ракетама средњег и кратког домета, и то још док је он био на снази. Како је подсетио сенатор — Москва и Вашингтон су се 1987. године договорили да не врше истраживања која би водила ка производњи и тестирању.

„Производње је, очигледно — било, и то је основна повреда Споразума. Сада се десило и тестирање. То још једном потврђује да САД нису поништиле Споразум зато што га је нарушила Русија (а ми то нисмо радили), већ зато што их је он ометао да пређу на завршну етапу у постизању митског и манијакалног циља — постизања једностране и искључиво војне супериорности“, закључио је руски сенатор Косачов..

Сергеј Рјабков, заменик шефа дипломатије Русије, је саопштио да Москва неће дозволити да буде увучена у трку у наоружању.

„Наглашавамо — ми гледамо на овај догађај мирно, без емоција. Ми смо претпоставили да ће развој догађаја ићи у том смеру“, рекао је Рјабков.

Пентагон је 19. августа објавио да је извео тестирање конвенционалне крстареће ракете копненог базирања, која је до сада била забрањена Споразумом о ликвидацији ракета средњег и кратког домета.

Коментар