Лавров: Испитивање „томахавка“ ствара нову спиралу трке у наоружању

Испитивање америчке крстареће ракете уз примену уређаја за лансирање МК-41 угрожава архитектуру стратешке стабилности и ствара нову опасну спиралу трке у наоружању, рекао је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.
Sputnik

Годинама смо говорили, када су САД одлучиле да постављају те уређаје у оквиру своје противракетне одбране у Европи, да МК-41 није погодно само за лансирање противракета, али и за лансирање борбених ударних крстарећих ракета. Наглашавали смо да ће то бити директно нарушавање Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета. Прексиноћ је управо из тог уређаја испитана направа која потпада под забрану Споразума, а уређај је већ неколико година постављен у Румунији“, рекао је Лавров на конференцији за новинаре након састанка с немачким колегом Хајком Масом.

Он је додао да у таквом развоју догађаја Москва види ризик од пропасти „архитектуре стратешке стабилности, која покреће нову опасну спиралу трке у наоружању“.

Пентагон је 19. августа објавио да испитује крстарећу ракету копненог базирања с ненуклеарним пуњењем, која је била забрањена Споразумом о ликвидацији ракета средњег и кратког домета из 1987. године. Споразум је престао да важи 2. августа, на иницијативу САД.

Пентагон је касније потврдио да је испитана модификација крстареће ракете „томахавк“, која је намењена за погађање копнених циљева. Представник Пентагона Роберт Кавер је рекао да је за испитивање коришћен уређај МК-41, али другачије конфигурације од оне која је постављена у америчкој бази у Румунији.

Коментар