„Сједињене Америчке Државе су утврдиле да Русија нарушава своје обавезе из Споразума о ракетама средњег и кратког домета, према којима неће поседовати, производити и испитивати крстареће ракете копненог базирања с дометом од 500 до 5.500 километара, као и да неће поседовати или производити уређаје за лансирање таквих ракета“, наведено је у извештају који је објавио Стејт департмент.
У извештају је такође наведено да је Русија наговештавала да жели да иступи из Споразума још 2004. године. Спомиње се сусрет тадашњег руског министра одбране Сергеја Иванова с америчким колегом Доналдом Рамсфелдом у октобру те године.
„Током тог састанка Иванов је дао на знање да Русија жели да иступи из Споразума о ракетама средњег и кратког домета. До 2006. године високи руски званичници почели су јавно да говоре како су разочарани Споразумом и да испољавају повећано интересовање за размештање копнених ракета средњег домета“, следи из документа.
У извештају је написано и да је до 2007. године „Русија отворено говорила о својој жељи да оконча или измени Споразум“.
„Када су Сједињене Америчке Државе одустале од покушаја Русије да се заједнички иступи из Споразума, Русија је пренела своју пажњу на унапређивање ’светског‘ Споразума о ракетама средњег и кратког домета. САД су биле отворене за тај предлог под условом да друге кључне државе пристану на то“, навео је Стејт департмент, уз напомену да су ти покушаји „претрпели неуспех“.
Споразум је престао да важи 2. августа, на иницијативу САД, које су оптужиле Русију да нарушава одредбе тог документа. Москва те оптужбе категорички негира.