Зашто полицајци из Албаније шпартају пограничним селима у Црној Гори

Вијест да граничари албанске полиције патролирају пограничним подручјем које припада општинама Беране и Андријевица произвела је доста узнемирења и негодовања код локалних Срба и Црногораца.
Sputnik

Из Управе црногорске полиције увјеравају да службеници граничне полиције Албаније бораве у пограничној зони према Албанији у складу са споразумом двије државе. Из дијела црногорске опозиције дотле тврде да нема таквог споразума на свијету гдје једна држава дозвољава полицијским снагама друге државе да несметано улазе у њену територију, осим у случају ако нису у питању заједничке мјешовите патроле.

Читаву ситуацију за подгоричку „Побједу“ прокоментарисао је и премијер Косова у оставци Рамуш Харадинај, који је по обичају стао на страну црногорских власти, те још једном истакао да Косово његује одличне односе са Црном Гором, уз додатак да Приштина снажно подржава „прогресивну“ политику званичне Подгорице.

„Косово његује традиционално одличне односе са Црном Гором и у континуитету се залаже за унапређење економске сарадње и заједничке интеграције у породицу евроатлантских држава. За мржњу и нетрпељивост нема мјеста, стога непоколебљиво подржавамо прогресивне снаге које ће још снажније афирмисати сарадњу између двије добросусједске и пријатељске државе. Дубоко сам увјерен да са обе стране постоји снажна воља да такве односе и даље продубљујемо у интересу наших грађана“, казао је Харадинај „Побједи“.

Да ли је повређен суверенитет Црне Горе.

Посланик Демократског фронта у Скупштини Црне Горе Милун Зоговић за Спутњик оцјењује да ако је све тачно као што изгледа на терену, онда је „очигледно да се ради о велеиздаји актуелног црногорског режима“, којем више није свето чак ни питање територијалног интегритета и неповредивости граница државе Црне Горе.

„Заједничке активности званичне Тиране, Приштине и Подгорице добиле су овог пута и конкретне кораке на терену гдје припадници албанске полиције неометано патролирају општинама на сјеверу Црне Горе, а да се при том нико не пита да ли је то повреда суверенитета и територијалног интегритета државе Црне Горе“.

„Међутим, када видите последњу изјаву Рамуша Харадинаја који каже да је са Душком Марковићем постигао договор о разграничењу на Чакору и Кули, грађане Црне Горе више ништа не може да изненади и једноставно се стиче утисак да у спровођењу пројекта ’велике Албаније‘ сада већу и значајнију улогу имају званична Црна Гора и актуелни црногорски режим, него званична Тирана и Приштина“, додаје Зоговић.

Незавидан положај локалних Црногораца и Срба

Наш саговорник се такође осврнуо и поприлично незавидан положај Црногораца и Срба који живе у пограничним селима према Албанији и Косову и „који више нису сигурни ни у којој држави живе“.

„Појава патрола полиције у пограничним селима на сјеверу Црне Горе изазива нелагоду код грађана, страх и неповјерење, тако да грађани не знају шта да предузму јер осјећај нелагодности који производе албански патроле на територији Црне Горе ствара илузију да ти људи заправо не живе више у Црној Гори, него у ’великој Албанији‘“, истакао је Зоговић.

Коментар