Пекинг: Вашингтон не треба да учи друге како да поштују међународне обавезе

Вашингтон би првенствено требало да се фокусира на сопствене међународне обавезе и њихово спровођење, а не да друге подучава шта и како треба да раде, изјавио је портпарол Министарства спољних послова Кине Генг Шуанг на брифингу, коментаришући нови извештај америчког Стејт департмента о испуњавању обавеза у оквиру Споразума о контроли наоружања.
Sputnik

„Одговарајући споразуми и механизми за контролу и неширење наоружања представљају стубове међународне безбедности, стабилности и мира. Они треба да се у потпуности поштују и спроводе. Кина је одувек била одговорна земља и испуњавала је своје међународне обавезе. Цео свет то јасно види“, истакао је дипломата.

Према његовим речима — стиче се утисак да Сједињене Америчке Државе воле драме и воле да придикују другима.

„Као што сам већ говорио, као држава која непрестано мења своје мишљење и повлачи се из различитих споразума, Сједињене Америчке Државе немају право да говоре о испуњавању обавеза (од стране других земаља). Сједињене Америчке Државе повукле су се из Заједничког акционог плана о иранском нуклеарном програму и изашле из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета, чему се противила међународна заједница. Сједињене Америчке Државе би најпре требало да обрате пажњу на сопствене обавезе и фокусирају се на њихово спровођење, а не да подучавају друге“, оценио је портпарол кинеског Министарства.

Амерички Стејт департмент објавио је нови извештај о испуњавању својих обавеза из различитих споразума о контроли наоружања, неширењу оружја и разоружању. Споразум о ликвидацији ракета средњег и кратког домета престао је да важи 2. августа, на иницијативу Сједињених Америчких Држава, које су оптужиле Русију да га крши, што Москва негира. Извештај, између осталог, напомиње да Русија не поштује, а Кина можда не поштује мораторијум на нуклеарна тестирања. Када је у питању Русија, Стејт департмент понавља податке америчке обавештајне службе, објављене у јуну — да се она не придржава стандарда „нулте снаге“.

Споразум о свеобухватној забрани нуклеарних испитивања потписан је 1996. године, али бројне земље, укључујући и Сједињене Америчке Државе и Кину, још га нису ратификовале, за разлику од Русије, која је то учинила 2000. године. При томе, земље које поседују нуклеарно оружје добровољно су се обавезале да неће вршити таква испитивања. Сједињене Америчке Државе се придржавају сопственог стандарда „нулте снаге“, који није међународно признат, али по којем оне оцењују политику других земаља.

У јуну је Министарство спољних послова Русије назвало оптужбе против Русије „апсолутно неоснованим“ и изјавило да се оне не могу посматрати другачије, осим као „прикривање“ корака самог Вашингтона о изласку из Споразума о забрани нуклеарних испитивања и поновном покретању обимних нуклеарних тестова.

Коментар