Обећање фармерима и претња племенима — фитиљ за катаклизму светских размера?

Бразил не успева да стане на пут пожарима који бесне у плућима света. Дим из Амазоније сада се види и са Међународне свемирске станице. Иако немоћан да се избори са ватреном стихијом, Бразил је одбацио помоћ земаља Г7, а председник Жаир Болсонаро, који пожаре приписује искључиво врућинама, назвао је понуду Европе да помогне — колонијалистичким чином.
Sputnik

Да се Г7 договорила да помогне, обзнанио је француски председник Емануел Макрон, који је раније оптужио бразилског колегу Болсонара за избијање пожара и рекао да он очигледно нема намеру да мења политику према климатским променама. У знак одмазде, Болсонаро се на друштвеним мрежама грубо нашалио на рачун изгледа супруге француског председника Брижит Макрон, упоредивши је са својом 37-годишњом супругом Мишел.

Обећање фармерима и претња племенима — фитиљ за катаклизму светских размера?

Апсурдне поруке

Коментаришући одбијање помоћи Европе и у најмању руку чудне иступе председника Бразила, Рајко Петровић из Института за европске студије каже да је Болсонаро још једном показао да није дорастао функцији коју обавља.

„Његове изјаве да ће сваки покушај мешања других држава у решавање тог проблема сматрати једном врстом колонијалног, односно неоколонијалног интервенционизма, сматрам потпуно апсурдном. Уколико је некој земљи потребна хуманитарна или било какава друга врста помоћи, не видим разлог зашто то не прихватити, посебно зато што би то било у интересу свих Бразилаца. Без обзира на друге ставове председника Макрона, не видим разлог зашто би се било ко с њим на тај начин обрачунавао. То није ни дипломатски, ни државнички“, истиче Петровић.

На власт преко шуме

Он подсећа да је Болсонаро дошао на место председника управо захваљујући шумама Амазоније, тако што је обећао да ће дозволити фармерима да секу шуме и шире своје пољопривредно земљиште. Такође је имао скандалозну изјаву да га уопште не занима шта ће бити са око 40 племена која живе у шуми, а већина никада није имала контакт са цивилизацијом, подсећа саговорник Спутњика.

Обећање фармерима и претња племенима — фитиљ за катаклизму светских размера?

„Сасвим је јасно да је људски фактор изазвао пожаре који тренутно букте у Амазонији. Интензитет уништавања шума од како је он 1. јануара дошао на власт, рапидно се погоршао у односу на претходне године. Амазонија није само питање Бразила, већ и целог човечанства, с обзиром да производи 16 одсто целокупног кисеоника у атмосфери“, истиче Петровић.

Он подсећа да је председник Болсонаро на самом почетку кризе изјавио да Бразил нема довољно средстава да угаси пожаре. Иако је послао војску да интервенише, више од 40 хиљада војника, очигледно је да то није довољно, да је Бразилу потребна помоћ.

Од Трампа само речи

Упитан да ли види други начин да се помогне Бразилу, односно да се спасу плућа света, Петровић за Спутњик каже:

Обећање фармерима и претња племенима — фитиљ за катаклизму светских размера?

„Занимљиво је да нисмо чули никакве изјаве, рецимо, од Доналда Трампа или било кога из Сједињених Држава да ли је и како најконкретније потребно помоћи Амазонији. Многи стручњаци говоре да је пожар већ направио толику катастрофу да ће бити тешко учинити неке драстичне кораке да се шума обнови. Сада је најважније да се пожари локализују. Треба да се помогне Парагвају и Боливији, које такође деле Амазонију. Можда чак и Перуу и Колумбији, уколико се пожари на њих прелију“, указује Петровић.

Лидери Г7 су се договорили да финансирају фонд са 20 милиона долара како би се помогло земљама у региону Амазоније у борби против шумских пожара и покренула дугорочна глобална иницијатива за заштиту прашуме.

Сателити су до сада ове године забележили више од 41.000 пожара у региону Амазоније, од чега је више од половине избило овог месеца.

Обећање фармерима и претња племенима — фитиљ за катаклизму светских размера?
Коментар