Путин похвалио високи професионализам руских космонаута

Председник Русије Владимир Путин разговарао је с руским космонаутима на Међународној свемирској станици Александром Скворцовом и Алексејом Овчинином.
Sputnik

Обилазећи павиљон „Роскосмос“ на авио-салону „МАКС 2019“, у друштву турског колеге Реџепа Тајипа Ердогана, Путин је с руским космонаутима разговарао преко теле-моста.

„Надам се да ће надаље све ићи као подмазано, како се каже у Русији, али цело то кретање ’као подмазано‘ зависи од високог нивоа професионализма таквих стручњака високе класе, као што сте ви“, рекао је Путин.

Он је истакао да је успешно спајање брода „Сојуз МС 14“ с роботом „Фјодором“, након неуспешног покушаја припајања 24. августа, резултат високог професионализма космонаута.

„Знамо да је ситуација била на неки начин и ванредна, али као и обично наши космонаути су се сјајно изборили с тим послом“, казао је Путин.

Путин похвалио високи професионализам руских космонаута

Руски председник је додао да се нада да ће и робот „Фјодор“ пружити неопходну помоћ и подршку у „интересантном и свима нужном послу“ руских космонаута.

Робот „Фјодор“ је полетео 22. августа на Међународну свемирску станицу ракетом „Сојуз 2.1а“ са космодрома Бајконур. Након лансирања, ракета је извела брод „Сојуз МС 14“ из атмосфере. Брод је требало да пристане на МСС 24. августа ујутру, али је пристајање отказано, због квара на систему „Курс“, када се „Сојуз“ налазио на удаљености од око 96 метара од станице.

Турски председник је руским космонаутима пожелео успешан завршетак мисије на Међународној свемирској станици.

„Пратимо вас одавде, са Земље, а ја верујем и надам се да сте ви одличан пример за сву омладину која вас прати… У име турске нације желим да вас поздравим и да вам пожелим све најбоље, како би се ваше путовање успешно завршило“, рекао је Ердоган.

Током разгледања павиљона „Роскосмоса“ Путину су приказали и продукцију авио-компаније „Лавочкин“ — макете орбиталне астро-физичке лабораторије „Спектар РГ“, космичких уређаја „Арктик“ и „Луна 25“, макете уређаја предузећа „Енергија“, међу којима је и модел навођеног транспортног брода, као и моделе „Енергомаша“ — ракетне моторе РД-171 и РД-191.

Коментар