Москва: Претња САД морском блокадом Венецуеле заслужује међународну осуду

Претња Сједињених Америчких Држава да ће увести морску блокаду представља једнострана незаконита дејства, која заслужују најширу међународну осуду, изјавила је портпаролка Министарства иностраних послова Русије Марија Захарова.
Sputnik

„САД настављају да демонстрирају потпуно неразумевање проблема и потреба народа Венецуеле. Једностране мере Вашингтона, које противрече међународном праву, стварају све више тешкоћа за испоруке социјално значајне робе у ту земљу, што очигледно погоршава положај свих грађана Венецуеле, независно од њихових политичких ставова. Поново позивамо САД да одустану од противправних мера, ради побољшања хуманитарне ситуације у Венецуели“, рекла је Захарова на конференцији за новинаре.

Према њеним речима — Трампова администрација, противно логици, наводи нове варијанте јачања притиска на Каракас.

„Шире се претње о организовању морске блокаде државе. Зар неуспешно искуство полувековног ембарга против Кубе ничему није научило Вашингтон? Нећемо се уморити од тога да понављамо да таква једнострана незаконита дејства заслужују најширу међународну осуду“, рекла је Захарова.

Портал „Аксиос“ је раније, позивајући се на изјаве пет извора у америчкој администрацији, рекао да је председник САД Доналд Трамп предлагао својим саветницима да размотре могућност увођења морске блокаде Венецуели.

Амерички лидер је, како је наведено, предлагао да се бродови америчке морнарице распореде дуж обала Венецуеле, како не би дозволили испоруке робе у ту земљу.

Портал, међутим, наводи да Пентагон није озбиљно схватио ту идеју, јер је сматра непрактичном, правно неодрживом и превише захтевном.

У Венецуели су 21. јануара почели масовни протести против председника те земље Николаса Мадура, недуго пошто је положио председничку заклетву. Убрзо је лидер опозиције Хуан Гваидо себе незаконито прогласио шефом државе, а низ западних земаља, на челу са САД, га је признао. Русија, Кина, Турска и друге земље подржавају Мадура као легитимног председника Венецуеле.

Коментар