Тестирање америчког орбиталног авиона корак ка милитаризацији космоса (фото)

Америчка свемирска беспилотна летелица ИКС-37Б налази се у Земљиној орбити рекордних 719 дана. Док из Ваздухопловних снага САД тврде да је летелица намењена за тестирање система за вишеструко лансирање и за свемирске експерименте, стручњаци сматрају да је летелица део програма милитаризације свемирског простора.
Sputnik

Беспилотну летелицу је развила и конструисала корпорација „Боинг“. Дужина летелице износи 8,8 метара, распон крила је 4,6 метара, а тежина je око пет тона, пише РТ.

То је већ пето тестирање свемирске беспилотне летелице у оквиру мисије ОТВ (Orbital Test Vehicle), а следећа фаза је почела са радом 7. септембра 2017. године.

Летелицу ИКС-37Б је у орбиту извела ракета „Фалкон 9“ компаније „Спејс ИКС“, чији је оснивач Илон Маск.

Сврха летелице ИКС-37Б — тајна

Тестирања у оквиру мисије ОТВ врше америчке Ваздухопловне снаге од 2010. године. Прва мисија је трајала 224 дана, док је последњи лет трајао 717 дана.

Међутим, циљ испитивања и сврха летелице ИКС-37Б чувају се у тајности.

„Програм ИКС-37Б има два основна задатка — стварање свемирских технологија за вишекратну употребу и вршење експеримената у свемиру, чији се резултати могу вратити и анализирати на Земљи“, наводи се у саопштењу Ваздухопловних снага САД на њиховој званичној интернет страници.

Технологије, које се тестирају у оквиру тог програма, укључују напредне системе за навођење, навигацију и контролу, термичке заштитне системе, авионику, високотемпературне конструкције, лагане електромеханичке системе за управљање летелицом, напредне погонске системе, модернизоване материјале, као и аутономни орбитални лет, улазак у атмосферу и слетање.

Стручњаци сматрају да је свемирска летелица ИКС-37Б део америчког програма за милитаризацију свемира, који се одавно разрађује.

Пентагон жели да што пре овлада свемиром

Према мишљењу војног историчара Јурија Кнутова, циљ програма ОВТ је извођење у свемир нуклеарног оружја.

„Свемирска летелица ИКС-37Б изграђена је на основу технологија које су коришћене за производњу свемирских бродова, међутим, она има нову топлотну заштиту, која је наново стварана. Летелица може да маневрише на висинама до 200 километара“, објашњава Кнутов.

„ИКС-37Б показује да су Американци почели да распоређују свемирско оружје нове генерације“, истакао је стручњак.

Тестирање америчког орбиталног авиона корак ка милитаризацији космоса (фото)

Са друге стране, Андреј Кошкин са руске Академије политичких наука сматра да Пентагон жели да овлада мирним свемиром како би га користио у војне сврхе и жури да га што пре заузме, како би диктирао своје услове другим земљама.

„Из тог разлога они тамо поседују суборбиталне авионе и стварају извиђачке групе сателита. Реганов пројекат ’Звезданих ратова‘, коме су се некада смејали, поново је постао актуелан. Американци га и даље озбиљно узимају у обзир, и у свакој фази модернизације технологије они напредују ка свемирском простору“, истакао је Кошкин.

Формирање Космичких снага

У фебруару 2019. године председник САД је потписао указ о стварању нове, шесте врсте Оружаних снага САД — Космичких снага.

Космичке снаге САД су под надлежношћу цивилног министра Ваздухопловних снага земље и имаће статус сличан Морнаричком корпусу САД, који је такође посебна врста Оружаних снага и има свог команданта у статусу начелника штаба, док се истовремено потчињава Министарству морнарице.

Према мишљењу Андреја Кошкина, процес стварања Космичких снага је већ отишао предалеко и унутрашње бирократске противречности у САД неће спречити њихово формирање.

„Стварање Трампових свемирских снага добро напредује. Сада председник води предизборну кампању и вероватно ће победити. Током другог председничког мандата он ће успети да реализује многе пројекте, укључујући и овај“, сматра стручњак.

Ракета која скаче — нови првенац Илона Маска (видео)
Пуштање у рад космичке команде „Спејском“

Трампова администрација и Пентагон настављају да предузимају кораке за стварање Космичких снага. Шеф комитета начелника штабова Оружаних снага САД генерал Џозеф Данфорд рекао је да ће Космичка команда „Спејском“ почети са радом 29. августа.

„Ова иницијатива ће ојачати наше могућности повећања људских ресурса и потенцијала, који ће нам бити потребан у будућности. Убеђен сам да ће стварање посебне службе значајно допринети достизању тог циља“, рекао је Данфорд 21. августа на заседању Националног свемирског савета.

„Генерал Ваздухопловних снага САД Џон Рејмонд ће бити на челу нове команде ’Спејском‘, која ће обухватати 87 јединица. Бавиће се ракетним упозорењима, сателитским операцијама, као и свемирском контролом и подршком“, саопштио је тада Данфорд.

Према мишљењу Јурија Кнутова, нова америчка команда ће бити задужена за трку у наоружању у свемиру.

„Све јединице, које су постојале као делови других структура, уједињене су у један штаб. Сада се од америчког Конгреса може ’изнудити‘ много више новца за свемирске програме него раније, па на овај начин трка у наоружању може бити убрзана“, закључио је Кнутов.

Коментар