„Путин показује шта треба да се ради — хајде да и ми вратимо наше злато из Њујорка и Лондона у Немачку. Суверена земља мора имати суверену монетарну политику“, написао је на свом профилу на Твитеру почетком августа Антон Фризен, посланик Бундестага из странке Алтернатива за Немачку.
Фризен је рекао да се странка Алтернатива за Немачку залаже за обнављање суверенитета Немачке, а то се не односи само на сарадњу на нивоу војске или специјалних служби, него и на монетарну политику.
„Ако стране обавештајне службе могу веома лако да делују на немачком тлу, онда се може говорити само о ограниченом суверенитету. А ако се немачко државно злато чува углавном у Њујорку и Лондону, онда би у случају, на пример, рата — Немачка изгубила злато. Ако се погорша криза евра и еврозона пропадне, што уопште није невероватан сценарио, можда ће нам злато бити потребно за покриће нове националне валуте, коју ћемо тада морати да створимо“, објаснио је немачки посланик.
Све зависи од Меркелове
Спутњик се обратио Федералној банци Немачке како би сазнао колики се удео немачких резерви злата чува на територији земље, а колики ван њених граница.
„Концепт складиштења злата је предвиђао да ће се до 2020. године половина резерви злата Немачке чувати у сефовима ’Федералне банке‘ у Франкфурту на Мајни. То је постигнуто и пре планираног рока, 2017. године, тако да су складишта злата затворена“, изјавио је представник „Федералне банке“.
Према речима Фризена, „Федерална банка“ је формално независна, али је, наравно, њена политика зависила и зависи од немачке канцеларке, а самим тим и од политике савезне Владе Немачке.
„Могу рећи да ова влада очигледно није заинтересована да предузме мере, неопходне за обезбеђивање суверенитета Немачке у области монетарне политике. То ме не изненађује, јер ’црно-црвена‘ коалиција такође не чини ништа ни у економској ни у војно-стратешкој сфери да би умањила тренутно велику зависност Немачке од САД“, оценио је посланик.
Где се налази Немачко злато?
Још 2017. године одржана је јавна расправа на тему значајног дела немачких монетарних резерви који се чува у иностранству, а према мишљењу многих стручњака — њега би требало вратити у Немачку.
Посланик Бундестага и стручњак за тржиште злата Петер Бјорингер је покренуо иницијативу под називом „Вратите наше злато кући“. Фризен је у интервјуу за Спутњик открио податке о количини немачког злата.
„Према речима господина Бјорингера — тренутно се само 53 одсто немачког злата чува на територији Немачке. У Франкфурту је складиштено 1710 тона, док се у Њујорку налази 1237 тона, а у Лондону 432 тоне. Из Париза смо одавно донели своје злато. До 2017. године наше резерве злата су чуване код наших блиских савезника у Француској. То смо успели и нису се десиле никакве дипломатске кризе и проблеми. То је, наравно, дугорочан процес, тако да ће за то бити потребно неко време“, оценио је немачки посланик.
Шта је заједничко Путину и Шарлу де Голу?
Фризен је такође истакао да се француски државник Шарл де Гол може сматрати примером који треба следити у сваком смислу.
„Другим земљама је онемогућио приступ француском злату. Он је захтевао од САД да размене француске резерве долара за злато, а затим да пошаљу то злато у Француску. Он је 60-их година прошлог века радио оно што ја и странка Алтернатива за Немачку захтевамо данас“, објаснио је Фризен.
Према његовом мишљењу — тренутна политика Русије и председника Владимира Путина о куповини злата, као и некадашња политика Де Гола, подударају се са контекстом и захтевима његове странке.
Долар као главна светска валута и злато
„Још једна важна тачка је независност од водеће светске валуте — долара“, додао је Фризен.
„Велики број земаља, међу којима су и Русија, Кина и Иран, раде на томе да ставе тачку на доминацију и хегемонију долара. У том контексту важан корак би био враћање немачког злата из САД, што би било веома пожељно“, оценио је немачки посланик.
Према његовим речима — он би чак отишао корак даље и захтевао би продају америчких државних обвезница и куповину злата, како су то учиниле Кина и Русија, да би на тај начин постали независнији од америчког долара.
Фризен је истакао да је злато најбоље средство за постизање глобалне стабилности.
Велике банке и „Мастеркард“ — противници злата
Међутим, у свету постоје велике утицајне силе које желе да сачувају новац који није покривен златом, или да га потпуно елиминишу. Оне нису заинтересоване да валуте покривају златом и да их на тај начин ојачају, јер би то утицало на финансијску индустрију, која буквално ни из чега ствара милијарде, и то путем спекулација.
Према речима Фризена — „противници злата“ су платни системи „Виса“ и „Мастеркард“, као и велике међународне банке.
„Они раде за друштво које не поседује готовину и дефинитивно ће се активно противити томе. Не треба потцењивати снагу таквих банака, које делују на глобалном нивоу“, рекао је Фризен.
„На крају крајева, сваки озбиљан политичар има задатак да обезбеди потпуни суверенитет Немачке, укључујући и монетарну и финансијску област, између осталог и враћањем немачког злата у домовину“, закључио је саговорник Спутњика.