Додик отворио „Дане Републике Српске у Србији“ (фото)

Манифестација „Дани Републике Српске у Србији“ отворена је 4. септембра културно-уметничким програмом у Народном позоришту у Београду, а манифестацију је званично отворио Милорад Додик, члан Председништва БиХ и бивши председник РС, који је поручио да су ово дани једног народа, културе и вере.
Sputnik

„Део смо једног народа, културе и вере, једне блискости, по којој изгледа да се много добро познајемо, а никада није довољно да се додатно упознамо и сазнамо више о нама. То је смисао ових дана и долазака из Републике Српске у Србију“, рекао је Додик на отварању манифестације.

Предложио је да се покрене иницијатива о томе да се убудуће манифестација уместо „Дани Српске у Србији“ зове „Дани Српске и Србије“, јер је то јединство које грађани Српске и Србије морају да негују.

Додик отворио „Дане Републике Српске у Србији“ (фото)

Сматра да је мало народа у свету који су издржали такве притиске међународних фактора, који су покушавали да скрнаве основне вредности и договоре из Дејтона, а у циљу стварања унитарне БиХ у којој није било места за Србе.

„Срби су научили да само борба за слободу подразумева борбу за државу и тамо где нисмо имали државу, никада нисмо ни имали слободу, а о томе најбоље говори статус нашег народа у земљама бивше Југославије“, указао је Додик.

Поручио је да се грађани РС морају наоружати стрпљењем и жељом, како би дошли до реализације једног циља који је у њиховим душама — јединство, у сваком смислу, са Србијом.

Додик отворио „Дане Републике Српске у Србији“ (фото)

Додик је оценио да се Србија политички и економски данас налази на добром путу и захвалио је председнику Србије Александру Вучићу на помоћи коју пружа Републици Српској.

Каже да Србија, у сарадњи са Српском, а на иницијативу српског председника, реализује пројекте из буџета Србије у свих 63 општине у Српској и у још четири општине у Федерацији.

Манифестација „Дани Републике Српске у Србији“ трајаће седам дана, до 10. септембра, а за то време биће одржано 24 програма у 21 граду у Србији.

Коментар