На изборним листама на Косову све више кандидата са оптужницама

Косовске политичке партије имају рок до петка, 6. септембра, да поднесу изборне листе, а приштинска „Коха“ пише да је на тим листама све више кандидата који имају проблема са законом.
Sputnik

Након упозорења појединих међународних представника и недавног упозорења које су упутили амбасадори земаља Квинте, и Фитим Муљоли, шеф Вестминстер фондације за демократију на Косову, позвао је политичке странке да на изборне листе не стављају особе против којих су подигнуте оптужнице или које су на било који начин повезане са криминалом.

Муљоли је то рекао на трибини на тему „Шта кандидати политичких партија нуде грађанима на изборима 2019. године“, одржаној у организацији Вестминстер фондације и Косовског института правде.

Повећање броја кандидата који су имали проблем са законом последњих година приметио је и Бетим Муслију из ИКД.

Он каже да се тај тренд повећава од избора 2010, као и да су након избора 2017. године посланици постали бројни кандидати против који су подигнуте оптужнице или који су повезани са криминалом.

„Деградација се наставља у извршној власти где су на позицијама министара и њихових заменика људи који су имали оптужнице и пресуде“, рекао је Муслију.

Он је истакао да правосудни систем на ту појаву не реагује, а грађани гласају на основу својих убеђења.

Политичке странке на Косову и Метохији не искључују могућност укључивања особа са оптужницама на изборне листе ни уочи предстојећих ванредних избора, 6. октобра.

У својим наступима, наводи се, политичке странке тврде да су њихови приоритети борба против корупције, непотизма и организованог криминала, али се то не одржава на њихове предлоге кандидата за посланике.

„Косова прес“ извештава да три политичке странке ДПК, ДСК и АБК не спречавају укључивање на изборне листе и лица са оптужницама.

Коментар