Владивосток „под окупацијом“ (фото)

У Владивостоку је почео јубиларни пети Источни економски форум, који ће у наредна три дана окупити лидере Јапана, Индије, Монголије и Малезије, а такође и још неколико хидаља учесника и гостију из више од 60 земаља света.
Sputnik

За пет година рада овај Форум је постао важна платформа на којој се разговара о стратегијама развоја политичких, економских и културних веза Русије са земаљама Азијско-пацифичког региона.

Експерти истичу да Источни економски форум не само да помаже привлачењу инвестиција, него изнова демонстрира чињеницу — да је Русију немогуће изоловати санкцијама.

„Мислим да је највеће достигнуће форума за ових пет година то што су људи у медијима сазнали за Владивосток, јер донедавно нико није имао појма о чему је реч. А све остало је стваралачки процес, па једни сматрају то достигнућем, а други ово доживљавају као бацање пара“, рекао је за Спутњик Константин Богданенко, в. д. заменика губернатора Приморског краја, чија је престоница Владивосток.

Владивосток „под окупацијом“ (фото)

Главни високи гост Форума је премијер Индије Нарендра Моди, који планира да три пута повећа трговинску размену са Русијом. Он је на свом налогу на Твитеру написао објаву на руском језику и назвао Владивосток „главним градом руског Далеког истока и раскрсницом динамичне регије“. Угостио га је руски председник Владимир Путин, са којим ће присуствовати потписивању више од 20 докумената из трговинске и инвестиционе сфере, индустрије и војно-техничке сарадње, као и образовања и културе.

Путин и Моди су обишли бродоградилиште „Звезда“, зато што би бродови који се овде производе могли у будућности да се користе за испоруку руске нафте и природног течног гаса у Индију. Том приликом је Путин показао индијском колеги макету највећег нуклеарног ледоломца на свету, који ће моћи да ломи лед дебљине и до четири метра.

Владивосток „под окупацијом“ (фото)

Централни догађај Форума планиран је за 5. септембар, када ће бити одржано пленарно заседање Форума, у коме учествују председници Русије, Монголије и премијери Индије, Малезије и Јапана. Очекује се да ће руски председник говорити о плановима развоја Далеког Истока, а такође и о питањима стабилности у Азијско-пацифичком региону и о поштовању принципа слободне трговине, заснованим на правилима Светске трговинске организације, као и о неприхватљивости ограничења и санкција које ометају трговинске и економске односе.

Владивосток „под окупацијом“ (фото)

Иако је Индија главни гост Форума, индијска делегација, која броји више од 70 људи, тек је на четвртом месту по величини на Форуму. Најбројнија је јапанска делегација са око 220 званичника, бизнисмена и дипломата, на чијем је челу премијер Јапана Шинзо Абе, који је већ постао редован гост Форума. Тема разговора са Путином у последњих пет година је непромењена: разговараће се о економској сарадњи и о мировном договору. Абе је уочи пута рекао новинарима да би „волео да на састанку са Путином подигне преговоре о мировном споразуму на нови ниво“.

Владивосток „под окупацијом“ (фото)

Односи Русије и Јапана годинама су у сенци одсуства мировног споразума који две државе нису потписале након Другог светског рата. Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомај, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године. Токио је враћање тих острва поставио као услов за закључивање мировног споразума са Руском Федерацијом.

СССР и Јапан су 1956. године потписали заједничку декларацију. Совјетски Савез се надао да ће ова декларација окончати спор, али је Јапан сматрао да је документ само део решења проблема, не одустајући од претензија на сва острва. Каснији преговори нису дали резултате, а мировни споразум након Другог светског рата никада није ни потписан, иако обе земље последњих година улажу напоре да се то питање реши.

Владивосток „под окупацијом“ (фото)

У оквиру Форума традиционално је на острву Руски код Владивостока отворена и „Улица Далеког истока“, а то се сматра једним од главних догађаја културног програма Источног економског форума. На шеталишту уз Јапанско море, у заливу Петра Великог, свих девет региона руског Далеког истока представили су свој потенцијал и достигнућа у области привреде, културе и туризма.

Руски Далеки исток заузима територију већу од шест милиона квадратних километара, што је 36 одсто површине целе Русије. Климатске, природне и културне карактеристике се изузетно разликују од региона до региона, па је гостима Форума пружена прилика да посете павиљоне и упознају се са особеностима сваке од тих области: Јакутије, Сахалинске области, Приморског краја, Камчатке и других.

Пети Источни економски форум се одржава у Владивостоку од 4. до 6. септембра. МИА „Русија севодња“ је генерални медијски партнер Форума.

Коментар