Након периода турнира који је одрађен у Фошану, експедиција „орлова“ преселила се у Вухан ,где ипак неће тренирати дан пред дуел са Пороториканцима. Затим следи и меч са Шпанијом, која ће бити најозбиљнији ривал овог дела турнира.
„Захтевне су сатнице, пробудили смо се у пола седам и након доручка све четири екипе ушле су у авион. Око 14.45 смо завршили ручак, и одлучили смо да не идемо у салу јер су нам променили сатницу тренинга. Веома је напорно. Одрадили смо тренинг у хотелу, што нам је обичај када су утакмице једне за другом. Све је прошло добро, сала је слична, паркети и кошеви су исти. Требаће нам мало да се адаптирамо на услове“, почео је причу Ђорђевић на конференцији за медије, преноси „Блиц“.
„Противник је веома интересантан. Занимљиво су прошли даље, Порторико има карактер и страст, атлетику. Познајемо их од 2016. Променили су се и подмладили екипу. Имају талентоване и брзе плејмејкере Брауна и Родригеза. Балкман и Дијаз пружају подршку испод коша; Клементе као велики радник; Мохика, човек преокрета против Ирана. Пињеиро може атлетиком да одговори, играју уску одбрану. Пробаћемо да нађемо решења за њих. Чувамо енергију, имамо веома рано тренинг. Мало је прошло између две утакмице. На овако захтевном такмичењу морамо да се пазимо и знамо како да приступамо мечевима када немамо јутарњи тренинг. Концентрација је добра, опоравили смо тела и спремни смо за утакмицу у петак“, наводи селектор српске репрезентације.
Селектор Србије сматра да је најбитније да његов тим заобиђу повреде.
„Треба да гледамо у свој тањир и само оно што ми радимо. Имамо жељу и вољу. Да куцнем у дрво, само да нас повреде заобиђу. Последњих пар дана причамо о свему, не желим да се деси нешто глупо или неки инцидент, па да завршимо као што је рецимо Галинари пропустио Европско првенство, ако се сећате. Тада се изнервирао, ударио играча и поломио руку због чега није играо на Евробаскету. Не треба нам тако нешто, морамо да се контролишемо и сконцетришемо на игру. Много има поносних играча и репрезентација које желе до те победе и не бирају средства за то. Ми треба да им одговоримо квалитетом.“
Ђорђевић је прокоментарисао и детаљ код обрачуна Јокића и Хакета, када је Стефан Јовић покушао да утрчи на терен и чува леђа саиграчу.
„Знате правило из НБА, ко са клупе крочи на терен, аутоматски добија две утакмице суспензије. Не знам како ФИБА реагује на такве ствари, али ми је информација о НБА суспензији била у глави. Крајичком ока сам видео Јовића и нисам хтео да допустим да утрчи. Као прво водили смо пред крај меч, играчи морају да буду паметнији у таквим ситуацијама, небитно што и код нас ври крв, поготово јужњачка код Јовкета. Импулс те наводи да покажеш зубе и карактер, али непотребно је у тим моментима. Са Италијанима се увек дешавају такве ствари. Крене да се игра, они буду чврсти и јаки и у одбрамбеним стварима дође до повлачења или фаула који се не суде. Онда буде искри, па и неких историјских инцидената. Често се ово ривалство завршава на сличан начин, вишедеценијски.“
У веома тешком распореду у Кини, готово да ни нема времена за тренирање, па Ђорђевић мора да пази на оптерећење и умор играча.
„Слично смо размишљали против Италије, желели смо да одмарамо. Што боља разлика против азура је била много битна због прављења круга. Размишљао сам о томе, треба само играти и сигурно су потребни минути свих играча. Како такмичење креће даље, физички напор долази до аутоматизма и сви они знају колико могу. Тачно знамо ко је у замору, ко није. Могао је Богдановић да буде поштеђен минута, али зашто. Био је изванредан, то је човек који би поред 40 минута у игри на Мундобаскету желео да игра и 42.“
„Не може боље од ових утакмица које сада крећу. Путовања тешко падају, верујем да новинариа то пада тешко, а тек играчима који се муче стварно. Путују, тренирају, играју... Помаже нам искуство јер знамо на шта да се спремамо. Шта је, ту је. Да ли ћемо бити први или други, зависи... Сви у ротацији дају допринос, увек може више, али гледамо да је квалитет у односу на квантитет. Сви они желе и могу. Нико од играча не треба да се оптерећује индивидуалним потезима, поготово на оваквим такмичењима, где до успеха може да доведе само тимска кошарка.“
Бобан Марјановић је имао велике проблеме против Италијана, када је реч о одбрани, поготово када га је нападао Данило Галинари.
„Италијани су били спремни за нашу игру када је Бобан Марјановић био унутра, али нису удвајали друге момке. Није било онога што су показали у првим, припремним утакмице овог лета. Радуљица је био добар, искусна партија са правим потезима када је требало. Нападачки су азури били веома спремни. Боби даје максимум, али је атипичан, има велике проблеме када игра одбрану против момака као што је Галинари, који је у пик-ен-попу увек. Тражили су ту игру, управо је Данило Галинари правио проблеме, али смо успели да га зауставимо.“
Испратио је Сале Ђорђевић једну од најинтереснатнијих утакмица досадашњег тока Светског првенства када је Турска умало направила сензацију и поразила САД.
„Невероватно је шта су Турци урадили, оно је била историјска утакмица коју су одиграли. Требало је да победе, али слободна бацања су их скупо коштала. Ишли би даље сигурно и изненађење је што су испали. У тој утакмици видео сам обрисе одбране Боже Тањевића, зоне 1-2-2 или 1-3-1, коју сада користе Уфук Сариџа и Тунчери. Та одбрана се не решава ако је лопта у систему један на један, што су Американци мислили да ће им проћи. Морали су другачије, требало је да спуштају лопту када не играју са Пламлијем или Тарнером. Намучила се Турска и прочитала их и стварно штета што нису победили.“
После Турске, селектор „орлова“ осврнуо се и на игре Чешке и Аустралије у Кини.
„Чешка је са Саторанским, који је лидер сјајан, израстао је у одличног играча који се калио управо кроз репрезентацију. Они и Пољаци су веома опасни, Литванија и Аустралија су физички веома снажне екипе, а кенгури играју кошарку атлетски и извлаче максимум. Милс диригује тимом, имају и одбрамбени притисак кроз Делаведову, али су ту опет главни 'плејмејкери' Богут и Инглс. То су кошаркаши који нису само реализатори, Аустралијанци играју врхунски.“
Александар Ђорђевић је препричао и интересантан сусрет у авиону са селектором Шпаније, Серђом Скариолом.
„Срео сам Скариола који ми је рекао: Ми нисмо нешто, не погађамо... Али ти Шпанци знају да крену слабије на великим турнирима и онда дигну форму. У тиму имају Рикија Рубија, Љуља, уз Марка Гасола и браћу Ернангомез. Веома је то озбиљна селекција.“
Селектор Србије се након питања новинара дотакао и кладионичарских предвиђања о томе како је Србија тренутно први фаворит за освајање Мундобаскета, чему не придаје пуно значаја.
„Е сада сам сигуран... Не можемо да нам не буде драго, али то је детаљ који је небитан. Не сме да нас поремети, не смеју да нас дотичу и не бавим се тиме. Никада нисам to пратио, чак ни када сам био клинац. Никада ниједан листић кладионичарски нисам саставио. Није добро да кроз ту призму гледамо да смо бољи од Американаца, они су још увек највећи фаворити за освајање. Уз све ове друге, а онда ми“, за крај је рекао Ђорђевић.