Током дискусије на Источном економском форуму, директор Центра „Седам океана“ Анатолиј Штањко је навео да се у историји спомињу разни датуми када је реч о статусу и припадности Курилских острва.
Председник је одговорио тако што је подсетио да Русија полази од тога да су, на основу исхода Другог светског рата, Курили припали Совјетском Савезу.
„Хајде да се на то и ослањамо, на полазну тачку. Татица (Јосиф Стаљин) је све узео — и то је то, окончана ствар. Отац народа“, рекао је Путин.
Пети Источни економски форум у Владивостоку одржава се од 4. до 6. септембра. „Русија севодња“ је генерални информациони партнер Форума.
Спор око Курилских острва
Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомаи, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године.
Москва инсистира на томе да су острва ушла у састав Совјетског Савеза на основу исхода Другог светског рата и да руски суверенитет над њима не подлеже преиспитивању.
Совјетски Савез и Јапан су 1956. године потписали Заједничку декларацију, у којој је Москва пристала да, након закључивања мировног споразума, размотри могућност предавања острва Хабомаи и Шикотан Јапану. Судбина Кунашира и Итурупа није била тема преговора.
Преговори који су уследили, међутим, нису довели до резултата, а две земље до данас нису потписале мировни споразум.
У новембру прошле године у Сингапуру су се састали Владимир Путин и јапански премијер Шинзо Абе, који је тада изјавио да је договорено да се убрзају преговори ка мировном споразуму, на основу Декларације из 1956. године.
Москва наглашава да је Јапан дужан, пре свега, да призна исход Другог светског рата, укључујући и руски суверенитет над Јужним курилским острвима.