Руска економија мора да расте независно од извоза сировина

Један од националних циљева Русије је да до 2024. године постане једна од пет највећих светских економија. Експерти кажу да руска економија мора да расте темпом изнад светског просека како би се постигао тај циљ, а питање је како то постићи.
Sputnik

„У економији нема једноставних решења. Међутим, ми све то имамо написано на папиру. На томе се детаљно радило. Укратко речено, потребна је нова економска политика заснована на ниским каматама, односно ублажавање монетарне ’quantitative easing‘ за Русију. Ми имамо врло строгу политику, која практично акумулира сав новац у држави, лишава могућности мале пољопривредне произвођаче који морају да узимају скупе кредите. Друго, данас морамо да размислимо и о нашој пореској политици, како би подстакла раст, као и о тарифама за енергију. Ми смо енергетска земља, произвођачи нафте и гаса, а имамо веома високе тарифе у земљи, јер је то тако регулисано. Постоји још једна ствар коју ми називамо индустријском политиком. Потребна је улога државе у координацији приватних инвестиција, стварању тачака раста и подстицању тих тачака раста. То се може односити и на шумарство, може бити и пољопривреда и инжењерство, може бити и прерада сировина, јер извозимо сировине, а купујемо готове производе. Стога би све ово требало бити акумулирано у јединствени програм, који у ствари ми данас нудимо земљи“, рекао је за Спутњик Борис Титов, опуномоћени заштитник права предузетника при председнику Руске Федерације.

Руска економија мора да расте независно од извоза сировина

Титов истиче да је за раст економије најважнија отвореност тржишта и не слаже се са мишљењима да су санкције користиле руској привреди.

„Не бих тако рекао. Санкције су, с једне стране, дале мали подстицај врло уском сегменту пољопривреде и ми смо заиста пробали руске сиреве, што је веома добро, имамо и више руских јабука, али истовремено треба рећи и да смо због санкција друго изгубили. Изгубили смо јефтин новац великих компанија, ограничили смо спољна тржишта у одређеној мери. Због тога мислим да је најбоља ситуација за раст економије — отвореност. Потребне су отворене границе за финансије, за инвестиције. Потребне су отворене границе за опрему неопходних основних фондова, које Русији данас недостају. Наша технологија заостаје и потребни су отворени односи широм света, и политички, и економски“, рекао је Титов.

На опаску да се из Русије увек чује да је она спремна на дијалог и да је отворена за сарадњу, а да са друге стране постоје и они који то не желе, Титов каже:

„Па, видите, ми смо добри, а они не желе. Ми треба да чинимо све да не компликујемо ситуацију, да излазимо у сусрет, посебно нашим европским партнерима“, закључио је Титов.

О расту руске економије дискутовали су и политичари, бизнисмени и експерти на 5. Источном економском форуму у Владивостоку. Стручњаци су уверени да руска економија може да расте независно од извоза сировина, а такође и да стане раме уз раме са најразвијенијим и савременим економијама света, захваљујући развоју несировинских сектора привреде.

Према њиховим речима, постати једна од пет највећих светских економија до 2024. године није само главни национални циљ на пољу социјално-економског развоја, већ је и гаранција наставка раста прихода и животног стандарда грађана Русије у свим регионима земље.

Подсетимо, 5. Источни економски форум одржава се у Владивостоку од 4. до 6. септембра. МИА „Русија севодња“ је генерални медијски партнер Форума.

Коментар