Извештај, који су припремили шеф „Роскосмоса“ Дмитриј Рогозин и министар за дигитални развој, иновације и аерокосмичку индустрију Казахстана Аскар Жумагалијев, посвећен је реализацији руско-казахстанског свемирског ракетног комплекса „Бајтерек“.
Сагласно документу, почетак тестирања летачких способности ракете-носача „Сојуз-5“ планиран је за 2023. годину, а до тада би требало да буде спремна и неопходна копнена инфраструктура. Очекује се да ће према пројекту „Бајтерек“ годишње бити лансирано до 10 ракета. Трошкови лансирања су 50 милиона долара.
У презентацији, припремљеној уз извештај, наводи се да ракета-носач „Сојуз-5“ може да изведе на ниску Земљину орбиту 9 тона терета, на синхрону Сунчеву орбиту 5,5 тона, а на геостационарну орбиту 2,3 тоне терета, док ракета-носач „Сојуз-6“ може на исте орбите да изведе 17, 9 и 5 тона.
Казахстански министар је у свом говору рекао да се Казахстан у оквиру пројекта „Бајтерек“ бави реконструкцијом и модернизацијом копнене свемирске инфраструктуре КРК „Зенит-М“. Према његовим речима — следеће године ће бити разрађена документација и нацрт пројекта. За 2021. годину је заказан почетак грађевинских радова, док ће 2022. године бити спремни за тестирање.
„2023. године ћемо бити спремни за лансирање две ракете“, рекао је он.
Жумагалијев је истакао да ће имплементација пројекта „Бајтерек“ омогућити да се број лансирања са космодрома „Бајконур“ повећа са четири на десет годишње.