Школа у Русији која је изазвала велику пажњу јавности, о њој писао и „Тајмс“ (видео)

Мермерне плочице, позлаћени зидови, смарагдни стубови — иако све подсећа на дворац, или на аристократски летњиковац, реч је о обичној школи једноставног имена „№ 106“ на периферији Јекатеринбурга. Захваљујући бившем матуранту Андреју Симановском — цео свет је чуо за ту образовну установу.
Sputnik

Украси и малахит уместо зидова

И раније је пажњу јавности привукла страст Симановског према ентеријерима у стилу Версаја или Ермитажа. На интернету се активно дискутовало о ентеријеру канцеларија у његовој компанији „Сима ленд“, једној од највећих велепродајних фирми у Русији, чији је он оснивач. Тамо се могу видети осликани плафони, огромни лустери, злато, украси и портрети руских владара.

Пре почетка школске године постало је познато да је Симановски реновирао хол у приземљу школе „№ 106“, која се налази у насељу Вторчермет у Јекатеринбургу, и то у свом стилу. Сиве зидове заменио је светли мермер са златним украсима, улазна врата украшава вештачки малахит, а на плафону висе кристални лустери.

Ентеријер школе су критиковали не само корисници друштвених мрежа, него и познати блогери. Дизајн је толико привукао пажњу, да се огласио и губернатор Свердловске области Јевгениј Кујвашев. Он је захвалио Симановском и другим бизнисменима, који улажу средства у социјалне пројекте, али се и он придружио критичарима самог дизајна.

„Када је реч о укусу — да, има питања. Очигледно је да ће се укус развити у следећој фази, коју морамо да доживимо. Све би хтели одједном, али не може тако“, закључио је губернатор.

Образовна установа је била предмет пажње и британског „Тајмса“, који је оценио да школа „№ 106“ сада изгледа као крило Зимског дворца у Санкт Петербургу.

Најбоље за безбедност деце

Родитељи кажу да је школа неколико година била у полуразрушеном стању — зидови су попуцали, а било је готово немогуће проводити време унутра.

Светлана Астапова, мајка ученика осмог разреда, каже да су пре реновирања родитељи расправљали о томе да ли је безбедно водити своју децу у ову школу.

„Школа је изгледала ужасно. Унутра се на појединим местима одвајао линолеум, а то није било безбедно за децу. Када смо стигли у школу, није репрезентативно изгледала“, рекла је она.

Пре око 200 година школа је први пут значајно реновирана — обновљена је фасада и промењени су врата и прозори у већини кабинета. Контрола на улазу је од прошле године пооштрена, а родитељи могу ући само према списку.

У школу као у дворац

Родитељи деце која су ове године уписана у школу „№ 106“ не обраћају пажњу на критике и тврде да њихова деца иду у школу са задовољством.

„Ентеријер нас је веома задивио. Мом детету се много допада — као да иде у дворац. Каже да су ту учили цареви и краљеви, па и он мора бити на нивоу. За сада га све то мотивише. Каже да има најлепшу школу, да је срећан што је иде у њу и да ће учити и бити вредан“, прокоментарисала је Елена Пачина, мајка првачића.

Родитељи су такође додали да, поред класичних „дворских“ ентеријера, на улазу у кабинете висе табле са цитатима класика, а уместо традиционалног звона — свира класична музика.

„Уопштено говорећи — све је занимљиво и необично. Не разумем зашто многи негативно коментаришу. То је, вероватно, завист, или се људи плаше промена у животу“, закључила је Јекатерина Крјучкова, мајка школарца.

Коментар