Немачки политичар упозорава: Запад жели да истисне Русију са гасног тржишта

Одлука суда ЕУ да ограничи „Гаспрому“ приступ транзитним капацитетима гасовода „Опал“ има политички карактер, чиме се жели делимично истиснути Русија са тржишта и дискредитовати као испоручилац „плавог горива“, рекао је Спутњику шеф партије „Алтернатива за Немачку“ посланик Роби Шлунд.
Sputnik

„Постоји намера да се вештачким смањењем обима транзита повећа цена на руски гас, како би амерички природни гас постао конкурентнији. Уместо правде и равноправности на либералном тржишту, одлука суда ЕУ сигурно води ка тржишној деформацији и поскупљењу енергената за европске партнере“, изјавио је Шлунд, коментаришући одлуку суда.

Одговарајући на питање Спутњика да ли ће одбацивање додатног транзита путем гасовода „Опал“ довести до проблема у енергетском снабдевању Европе већ наредне зиме, Шлунд је изјавио да ће, у случају хладноће, Немачкој хитно бити потребан руски гас из гасовода „Северни ток“, пошто ће обновљиви извор енергије, посебно зими, довести до значајног колебања енергетског снабдевања.

Посланик је навео и да је могућа испорука природног течног гаса са Јамала, у случају да се „хладноћа изненада обруши на Северну Америку и Централну Европу истовремено“. Он је подсетио да је таква ситуација већ била због хладних зима у Европи и САД последњих година и тада није било довољно америчког гаса.

„Требају нам сталне испоруке гаса из Русије, ради безбедности нашег становништва и нашег економског мотора у Немачкој“, рекао је Шлунд, нагласивши да главни циљ за партију „Алтернатива за Немачку“ остаје стабилно снабдевање гаса Немачке, посебно узимајући у обзир значајне проблеме у будућности за енергетско снабдевање, због грозничавог промовисања алтернативних извора енергије.

„У интересима немачке партије ’Алтернатива за Немачку‘ је да подржава гасовод ’Северни ток 1‘ и ’Северни ток 2‘. Само у случају да залихе гаса и могућности замене другим изворима енергије буду јасно осигуране за нашу државу, ми ћемо бити задовољни“, изјавио је Шлунд.

Поништена одлука је давала руској компанији могућност додатног транспорта гасоводом „Опал“, и то до 10,2 милијарде кубних метара гаса годишње.

Коментар