Саудијска Арабија је након напада на предузеће „Сауди Арамко“ морала да преполови своју производњу за 5 милиона барела нафте дневно (5 одсто укупне производње црног злата у свету). Министар енергетике принц Абдулазиз бин Салман изјавио је да компанија у овом тренутку обнавља изгубљену количину нафте и да ће то бити урађено за два дана.
„Ти напади (јеменских побуњеника Хута) су били усмерени, не само на виталне објекте краљевине, већ и на глобалне испоруке и на њихову безбедност и на такав начин представљају претњу светској економији“, изјавио је он.
Ситуација у Саудијској Арабији ће неизбежно довести до пораста цена нафте, рекао је агенцији „Блумберг“ Амрита Сен, главни нафтни аналитичар лондонске консалтинг компаније „Енерџи аспектс“.
„Тржиште не може игнорисати тако значајно смањење производње, иако то неће дуго трајати и производња ће се вратити на ранији ниво“, наводи експерт.
„Саудијска Арабија треба да изађе са саопштењем како би умирила тржиште“, сматра колумниста „Формса“ Роберт Репиер.
„Ако они успеју брзо да обнове производњу, или макар да увере тржиште да они то могу, нећете видети скок цена. Међутим, ако дуго времена не буде произвођено 5 милиона барела дневно — брзо ће се вратити цена од 100 долара за барел“, упозорава Репиер.
Најважнији нафтни систем у свету
Главна мета напада била је фабрика у Абкајку. Обустављање рада у овој фабрици, где се сирова нафта из неколико великих нафтних поља прерађује пре слања на извозни терминал, може довести до потреса на светском енергетском тржишту, пише „Блумберг“.
„Абкајк је срце система и тамо се десио срчани напад“, наводи агенција речи Роџера Дајвана, посматрача у ОПЕК-у и консултанта „ИХС Маркит“.
Компанија „Рапидан енерџи груп“ је назвала Абкајк најважнијим нафтним објектом у свету, пише „Њујорк тајмс“.
„Успешан напад на Абкајк је нешто најгоре што могу замислити стручњаци за енергетску безбедност, пошто неће бити лако заменити специјалну опрему“, рекао је Роберт Мекнали, председник компаније „Рапидан енерџи груп“.
Катастрофалне последице напада ће се осетити чим се отворе берзе, наглашавају аналитичари.
„За викенд су берзе затворене, зато реакција на цену нафте за сада нема. Међутим, у понедељак, ако последице напада не буду саниране, цене могу порасти за око 5 одсто, тим пре што су САД оптужиле Иран за напад, па се може претпоставити да ће оштра политика против Техерана остати на снази и након оставке Џона Болтона са дужности саветника америчког председника за националну безбедност“, закључио је руски аналитичар Сергеј Суверов.