Немачки генерал који је командовао у НАТО бомбардовању: Прижељкујем ситуацију као 1999.

Немачки генерал у пензији Јохен Бот је незадовољан. За „Билд“ каже: „Прижељкујем авијацију која би поновно добила политички задатак, слично као 1999.“
Sputnik

„Својим пилотима сам рекао: иза вас стоје немачки парламент и немачки народ.“ Тако данас прича генерал мајор у пензији Јохен Бот. Он је 1999. командовао немачким пилотима који су учествовали у НАТО бомбардовању СР Југославије.

У интервјуу за лист „Билд ам зонтаг“ Бот је говорио и о одговорности коју на леђима носи официр који своје војнике шаље у мисију из које се можда неће вратити. Као војник морате да прихватите да се неки од ваших сабораца неће вратити живи. На срећу, из те мисије су се сви вратили живи и здрави.

Генерал у пензији критикује стање у којем се данас налази немачка војска која је, према његовом мишљењу, реформом из 2010. доведена у стање неприправности.

Епизода 17: Од Рамбујеа до Куманова (видео)

„Ја бих данас с војницима Бундесвера и нашим ’Торнадо‘ авионима одмах поновно кренуо у сличну акцију. Али требало би исто тако рећи: Бундесверу данас баш и не иде најбоље“, рекао је Бот и закључио да без помоћи САД Немачка не би била у стању да се сама одбрани, на пример, у случају напада Руса.

Бот јасно ставља до знања кога сматра кривцем за лоше стање Бундесвера, али и за лош положај немачке војске унутар НАТО-а због чињенице да Немачка не издваја предвиђених два одсто БДП-а за потребе одбране:

„Немачка канцеларка тиме шаље поруку да су јој друге ствари важније од безбедности грађана. Проблем је и тај што се те одлуке не објашњавају у јавности. Тако се не води политика. Да сам тада као командант тако руководио, ниједан војник не би следио моје команде“, рекао је Бот за „Билд“.

Пензионисани официр је изразио жаљење што Немачка више не показује спремност да преузме одговорност као крајем деведесетих. „Савезној влади данас недостаје воље за то да се наши ’Торнадо‘ авиони поновно употребе као носачи бомби. Прижељкујем авијацију која би поновно добила политички задатак, како би показала шта може, слично као 1999“, закључио је Бот.

Коментар