Трудо је, након што се извинио због првог откривеног случаја „блекфејса“ (термин за маскирање белаца у особе тамне или црне боје коже), сам признао да је то још једном урадио.
Радило се, наиме, о такмичењу талената у средњој школи коју је тада похађао, а на којем је обојио лице у црно и ставио перику.
Фотографија је, по свему судећи, прво завршила на друштвеним мрежама, а Трудо је тек потом признао да се заиста маскирао у црнца. На такмичењу је певао реге песму „Day-O“, коју је популарисао афроамерички певач и активиста Хари Белафонте.
Канадски портал „Глобал њуз“ потом је објавио видео-снимак и трећег случаја Трудоовог маскирања у „блекфејс“. Ради се о видео-снимку, који је наводно снимљен деведесетих година у средњој школи, а на њему се Трудо кревељи у камеру, подижући руке које су му, као и лице, обојене у црно и носи афроперику на глави.
То значи да су у једва 12 часова, од када је „Тајм“ објавио прву фотографију, откривена три оваква случаја. У првом случају, радило се о забави одржаној 2001. године на тему „1001 ноћ“ у средњој школи у Ванкуверу, у којој је Трудо предавао као наставник. Фотографија је завршила у школском годишњаку, где ју је „Тајм“ и открио.
Из опозиције већ пљуште оштре оптужбе на његов рачун. Лидер Конзервативне странке, који је у предизборним анкетама готово изједначен са Трудоом, рекао је да је „то шминкање дело отвореног подсмеха и расизма“ и да је Трудо „неко са потпуним недостатком расуђивања и интегритета и неко ко није спреман да управља овом земљом“.
Канаду очекују парламентарни избори за пет седмица, а овај скандал би итекако могао нанети штету Трудоовом прогресивном имиџу.